2013–14 EMUFA Champions' League

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2013–14 EMUFA Champions' League was the fourth edition of the EMUFA Champions' League, which began in September 2013 with the first qualifying round and ended in February 2014. Twenty-six teams participated in the competition from sixteen nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Interland FC Abramowice (TH) Craitland Osĵätoņ Aztecs FC (1st) Hamland Morfaga North Rangers (1st) Mercury May Wanderers (1st)
Interland FC Nowograd (2nd) Craitland Cherry Trees FC (2nd) Hamland New Kirrie Thistle (2nd) Mercury Tow Law FC (2nd)
Entered in the Third qualifying round
Interland Niki FC (3rd) Dominion Kongelige FK (1st) Passas AC Zimia (1st) New Vaduz VB New Schaan (1st)
Craitland Sverige Tiem FC (3rd) Dominion Eikbu FK (2nd) Nova English Korea Port Barret FC (1st) Tiana Vancona Royale FC (1st)
Hamland FC Garrak (3rd) Nova England AFC Heartpool (1st) Taeland Maynor Hurricanes (1st) Incontinentia Harbourside Football (1st)
Mercury Taylor Sporting Club (3rd) Nova England West Grinstead FC (2nd) Valencia Trévoux Knights (1st)
Entered in the Second qualifying round
Uantir His Majesty's Team (1st)
Entered in the First qualifying round
Indokistan Pedang FC (1st) Juclandia Plushelona FCM (1st)

Qualifying stages

First qualifying round

The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 28 August 2013, and the second on 4 September 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Plushelona FCM Juclandia 0–1 Indokistan Pedang FC 0–0 0–1

Second qualifying round

The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 11 September 2013, and the second on 18 September 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Pedang FC Indokistan 3–1 Uantir His Majesty's Team 2–0 1–1

Third qualifying round

The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 25 September 2013, and the second on 2 October 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
FC Garrak Hamland 8–1 Indokistan Pedang FC 5–0 3–1
Sverige Tiem FC Craitland 12–1 Incontinentia Harbourside Football 6–1 6–0
Taylor Sporting Club Mercury 5–0 Tiana Vancona Royale FC 2–0 3–0
Niki FC Interland 1–2 New Vaduz VB New Schaan 1–1 0–1
Kongelige FK Dominion 2–3 Valencia Trévoux Knights 1–0 1–3
Eikbu FK Dominion 0–1 Taeland Maynor Hurricanes 0–0 0–1
AFC Heartpool Nova England 2–3 Nova English Korea Port Barret FC 1–1 1–2
West Grinstead FC Nova England 2–2
4–3 (pens)
Passas AC Zimia 1–1 1–1
(a.e.t.)

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland Morfaga North Rangers 6 5 1 0 15 5 +10 16 Advances to quarter-finals
Interland FC Abramowice 6 3 2 1 9 6 +3 11
Nova England West Grinstead FC 6 2 0 4 6 9 −3 6
New Vaduz VB New Schaan 6 0 1 5 3 13 −10 1

9 October 2013
FC Abramowice Interland 1 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

9 October 2013
VB New Schaan New Vaduz 0 – 1 Nova England West Grinstead FC

23 October 2013
FC Abramowice Interland 2 – 0 New Vaduz VB New Schaan

23 October 2013
Morfaga North Rangers Hamland 2 – 0 Nova England West Grinstead FC

6 November 2013
FC Abramowice Interland 3 – 2 Nova England West Grinstead FC

6 November 2013
Morfaga North Rangers Hamland 5 – 2 New Vaduz VB New Schaan

20 November 2013
West Grinstead FC Nova England 0 – 1 Interland FC Abramowice

20 November 2013
VB New Schaan New Vaduz 0 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

4 December 2013
VB New Schaan New Vaduz 0 – 0 Interland FC Abramowice

4 December 2013
West Grinstead FC Nova England 0 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

18 December 2013
Morfaga North Rangers Hamland 2 – 2 Interland FC Abramowice

18 December 2013
West Grinstead FC Nova England 3 – 1 New Vaduz VB New Schaan

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury Tow Law FC 6 4 2 0 9 3 +6 14 Advances to quarter-finals
Craitland Sverige Tiem FC 6 2 3 1 10 9 +1 9
Taeland Maynor Hurricanes 6 1 2 3 4 8 −4 5
Hamland New Kirrie Thistle 6 1 1 4 6 9 −3 4

9 October 2013
New Kirrie Thistle Hamland 1 – 2 Mercury Tow Law FC

9 October 2013
Sverige Tiem FC Craitland 3 – 1 Taeland Maynor Hurricanes

23 October 2013
New Kirrie Thistle Hamland 2 – 2 Craitland Sverige Tiem FC

23 October 2013
Maynor Hurricanes Taeland 0 – 2 Mercury Tow Law FC

6 November 2013
New Kirrie Thistle Hamland 1 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

6 November 2013
Tow Law FC Mercury 2 – 0 Craitland Sverige Tiem FC

20 November 2013
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 0 Hamland New Kirrie Thistle

20 November 2013
Sverige Tiem FC Craitland 1 – 1 Mercury Tow Law FC

4 December 2013
Sverige Tiem FC Craitland 3 – 2 Hamland New Kirrie Thistle

4 December 2013
Tow Law FC Mercury 1 – 1 Taeland Maynor Hurricanes

18 December 2013
Tow Law FC Mercury 1 – 0 Hamland New Kirrie Thistle

18 December 2013
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 1 Craitland Sverige Tiem FC

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Craitland Osĵätoņ Aztecs FC 6 5 1 0 17 4 +13 16 Advances to quarter-finals
Interland FC Nowograd 6 2 1 3 5 9 −4 7
Mercury Taylor Sporting Club 6 1 3 2 5 6 −1 6
Nova English Korea Port Barret FC 6 1 1 4 6 14 −8 4

9 October 2013
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 4 – 0 Interland FC Nowograd

9 October 2013
Taylor Sporting Club Mercury 1 – 1 Nova English Korea Port Barret FC

23 October 2013
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 1 – 0 Mercury Taylor Sporting Club

23 October 2013
FC Nowograd Interland 2 – 1 Nova English Korea Port Barret FC

6 November 2013
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 6 – 1 Nova English Korea Port Barret FC

6 November 2013
FC Nowograd Interland 1 – 0 Mercury Taylor Sporting Club

20 November 2013
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 3 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

20 November 2013
Taylor Sporting Club Mercury 1 – 1 Interland FC Nowograd

4 December 2013
Taylor Sporting Club Mercury 1 – 1 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

4 December 2013
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 0 Interland FC Nowograd

18 December 2013
FC Nowograd Interland 1 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

18 December 2013
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 2 Mercury Taylor Sporting Club

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury May Wanderers 6 4 2 0 13 7 +6 14 Advances to quarter-finals
Craitland Cherry Trees FC 6 3 1 2 8 6 +2 10
Hamland FC Garrak 6 1 2 3 5 6 −1 5
Valencia Trévoux Knights 6 1 1 4 5 12 −7 4

9 October 2013
Cherry Trees FC Craitland 2 – 3 Mercury May Wanderers

9 October 2013
FC Garrak Hamland 2 – 0 Valencia Trévoux Knights

23 October 2013
Cherry Trees FC Craitland 1 – 0 Hamland FC Garrak

23 October 2013
May Wanderers Mercury 4 – 1 Valencia Trévoux Knights

6 November 2013
Cherry Trees FC Craitland 0 – 1 Valencia Trévoux Knights

6 November 2013
May Wanderers Mercury 2 – 2 Hamland FC Garrak

20 November 2013
Trévoux Knights Valencia 1 – 3 Craitland Cherry Trees FC

20 November 2013
FC Garrak Hamland 0 – 1 Mercury May Wanderers

4 December 2013
FC Garrak Hamland 0 – 1 Craitland Cherry Trees FC

4 December 2013
Trévoux Knights Valencia 1 – 2 Mercury May Wanderers

18 December 2013
May Wanderers Mercury 1 – 1 Craitland Cherry Trees FC

18 December 2013
Trévoux Knights Valencia 1 – 1 Hamland FC Garrak

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were played over two legs, with the first legs being played on 8 January 2014 and the second on 15 January. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.

8 January 2014
Morfaga North Rangers Hamland 0 – 0 Interland FC Nowograd

15 January 2014
FC Nowograd Interland 2 – 0
(a.e.t.)
Hamland Morfaga North Rangers

FC Nowograd win 2–0 on aggregate

8 January 2014
Tow Law FC Mercury 1 – 2 Craitland Cherry Trees FC

15 January 2014
Cherry Trees FC Craitland 1 – 0 Mercury Tow Law FC

Cherry Trees FC win 3–1 on aggregate

8 January 2014
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 1 – 0 Interland FC Abramowice

15 January 2014
FC Abramowice Interland 2 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

Osĵätoņ Aztecs FC win 3–2 on aggregate

8 January 2014
May Wanderers Mercury 2 – 0 Craitland Sverige Tiem FC

15 January 2014
Sverige Tiem FC Craitland 1 – 0 Mercury May Wanderers

May Wanderers win 2–1 on aggregate

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first legs played on 22 January 2014 and the second on 5 February. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.

22 January 2014
FC Nowograd Interland 1 – 2 Mercury May Wanderers

5 February 2014
May Wanderers Mercury 1 – 0 Interland FC Nowograd

May Wanderers win 3–1 on aggregate

22 January 2014
Cherry Trees FC Craitland 2 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

5 February 2014
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 2 – 2
(a.e.t.)
Craitland Cherry Trees FC
    Penalties  
3 – 4  

Scores tied at 4–4 on aggregate. Cherry Trees FC win on penalties.

Final

The final was held over a single match, played on 19 February 2014 at a neutral venue.

19 February 2014
May Wanderers Mercury 0 – 1
(a.e.t.)
Craitland Cherry Trees FC