Difference between revisions of "2013–14 CTFA Champions' League"

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
 
Line 68: Line 68:
 
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 1 {{!!}} 5 {{!!}} 3 {{!!}} 12 {{!!}} −9 ||'''1'''
 
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 1 {{!!}} 5 {{!!}} 3 {{!!}} 12 {{!!}} −9 ||'''1'''
 
|}
 
|}
 
+
{{collapse top|Group A results|left=true|bg=#F0F2F5}}
 
{{footballbox
 
{{footballbox
 
|date =9 October 2013
 
|date =9 October 2013
Line 177: Line 177:
 
|stadium =
 
|stadium =
 
}}
 
}}
 +
{{collapse bottom}}
  
 
===Group B===
 
===Group B===
Line 206: Line 207:
 
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 3 {{!!}} 3 {{!!}} 7 {{!!}} 12 {{!!}} −5 ||'''3'''
 
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 3 {{!!}} 3 {{!!}} 7 {{!!}} 12 {{!!}} −5 ||'''3'''
 
|}
 
|}
 
+
{{collapse top|Group B results|left=true|bg=#F0F2F5}}
 
{{footballbox
 
{{footballbox
 
|date =9 October 2013
 
|date =9 October 2013
Line 315: Line 316:
 
|stadium =
 
|stadium =
 
}}
 
}}
 +
{{collapse bottom}}
  
 
==Knock-out stages==
 
==Knock-out stages==

Latest revision as of 23:45, 4 December 2019

The 2013–14 CTFA Champions' League was the third edition of the CTFA Champions' League. Thirteen teams participated in the competition from eight nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Alexandria Franciscania Athletic (1st) Zandarijn AFC Hamstadt (1st)TH Natopia Tasneemia City Bulls (1st)
Entered in Qualifying round
Alexandria Olympique Créçois (2nd) Natopia Avenged City Punks (2nd) Hammish Monovia Zammic FC (1st) Maraguo MFC Enhasa Rovers (1st)
Alexandria Baudrix Bears (3rd) Birgeshir Otaq Röyal FK (1st) Leichenberg FC Volksburg (1st) Walstadt Walstadt Whalers (1st)
Zandarijn Prins Haven Atletisch FC (2nd) Birgeshir Vanya Suvan FK (2nd)

Qualifying round

The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 11 September 2013, and the second on 18 September 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Baudrix Bears Alexandria 6–1 Maraguo MFC Enhasa Rovers 4–1 2–0
Otaq Röyal FK Birgeshir 2–1 Leichenberg FC Volksburg 1–0 1–1
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 2–2
3–4 (pens)
Birgeshir Vanya Suvan FK 1–1 1–1
(a.e.t.)
Olympique Créçois Alexandria 15–0 Walstadt Walstadt Whalers 9–0 6–0
Avenged City Punks Natopia 0–1 Hammish Monovia Zammic FC 0–0 0–1
(a.e.t.)

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Alexandria Franciscania Athletic 6 4 2 0 8 2 +6 14 Advances to semi-finals
Birgeshir Vanya Suvan FK 6 2 3 1 6 4 +2 9
Alexandria Olympique Créçois 6 2 2 2 7 6 +1 8
Hammish Monovia Zammic FC 6 0 1 5 3 12 −9 1
Group A results

9 October 2013
Franciscania Athletic Alexandria 1 – 0 Alexandria Olympique Créçois

9 October 2013
Vanya Suvan FK Birgeshir 2 – 0 Hammish Monovia Zammic FC

23 October 2013
Franciscania Athletic Alexandria 0 – 0 Birgeshir Vanya Suvan FK

23 October 2013
Zammic FC Hammish Monovia 1 – 3 Alexandria Olympique Créçois

6 November 2013
Zammic FC Hammish Monovia 1 – 2 Alexandria Franciscania Athletic

6 November 2013
Olympique Créçois Alexandria 1 – 0 Birgeshir Vanya Suvan FK

20 November 2013
Franciscania Athletic Alexandria 3 – 0 Hammish Monovia Zammic FC

20 November 2013
Vanya Suvan FK Birgeshir 2 – 2 Alexandria Olympique Créçois

4 December 2013
Vanya Suvan FK Birgeshir 1 – 1 Alexandria Franciscania Athletic

4 December 2013
Olympique Créçois Alexandria 1 – 1 Hammish Monovia Zammic FC

18 December 2013
Olympique Créçois Alexandria 0 – 1 Alexandria Franciscania Athletic

18 December 2013
Zammic FC Hammish Monovia 0 – 1 Birgeshir Vanya Suvan FK

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Zandarijn AFC Hamstadt 6 6 0 0 14 4 +10 18 Advances to semi-finals
Natopia Tasneemia City Bulls 6 1 3 2 6 9 −3 6
Alexandria Baudrix Bears 6 0 4 2 6 8 −2 4
Birgeshir Otaq Röyal FK 6 0 3 3 7 12 −5 3
Group B results

9 October 2013
AFC Hamstadt Zandarijn 2 – 1 Alexandria Baudrix Bears

9 October 2013
Otaq Röyal FK Birgeshir 1 – 1 Natopia Tasneemia City Bulls

23 October 2013
AFC Hamstadt Zandarijn 2 – 1 Birgeshir Otaq Röyal FK

23 October 2013
Tasneemia City Bulls Natopia 2 – 2 Alexandria Baudrix Bears

6 November 2013
Tasneemia City Bulls Natopia 0 – 2 Zandarijn AFC Hamstadt

6 November 2013
Baudrix Bears Alexandria 1 – 1 Birgeshir Otaq Röyal FK

20 November 2013
AFC Hamstadt Zandarijn 2 – 0 Natopia Tasneemia City Bulls

20 November 2013
Otaq Röyal FK Birgeshir 1 – 1 Alexandria Baudrix Bears

4 December 2013
Otaq Röyal FK Birgeshir 2 – 5 Zandarijn AFC Hamstadt

4 December 2013
Baudrix Bears Alexandria 1 – 1 Natopia Tasneemia City Bulls

18 December 2013
Baudrix Bears Alexandria 0 – 1 Zandarijn AFC Hamstadt

18 December 2013
Tasneemia City Bulls Natopia 2 – 1 Birgeshir Otaq Röyal FK

Knock-out stages

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first legs being played on 2 April 2014, and the second on 16 April 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

2 April 2014
Tasneemia City Bulls Natopia 1 – 2 Alexandria Franciscania Athletic

16 April 2014
Franciscania Athletic Alexandria 4 – 0 Natopia Tasneemia City Bulls

Franciscania Athletic win 6–1 on aggregate.


2 April 2014
Vanya Suvan FK Birgeshir 1 – 1 Zandarijn AFC Hamstadt

16 April 2014
AFC Hamstadt Zandarijn 2 – 0 Birgeshir Vanya Suvan FK

AFC Hamstadt win 3–1 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 28 May 2014. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

28 May 2014
Franciscania Athletic Alexandria 1 – 4 Zandarijn AFC Hamstadt
Alonzo Goal 37' Paatinen Goal 49'
Littbarski Goal 56'
Paats Goal 79'
van Meijner Goal 85'