2013–14 AEFA Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2013–14 AEFA Cup was the inaugural edition of the AEFA Cup, which began in September 2013 with the qualification matches and culminated with the final in May 2014. Thirty-four teams participated in the competition from fourteen nations.

Allocation of places

The number of places allocated to each nation depended on their AEFA National Coefficient. Nations which did not enter any clubs are not included in this table.

Pos. Nation Coeff. Places Notes
CL Cup
1 Kaikias-Overseas Kaikias-Overseas 15.833 3 2
2 North Antarctica North Antarctica 10.000
3 Gerenia Gerenia 7.500 2 3
4 Senya Senya 7.000
5 Safiria Safiria 6.750 2
6 Hurmu Hurmu 6.333 +2 CL
7 Flanders Flanders 1.000 1 1 +1 CL
Lucerne Lucerne 1.000 2 +1 CL
River Warriors River Warriors 1.000 +1 CL
10 Afrikaana Afrikaana 0.000 1
Aryasht Aryasht 0.000
Gotzborg Gotzborg 0.000
Neo Patrova Neo Patrova 0.000
Palasia Palasia 0.000 +1 CL

List of qualified teams

Entered in Round of 16
Kaikias-Overseas Aurelius Academics (CL GS) Kaikias-Overseas MKF Montauk (CL GS) Kaikias-Overseas Newport City FC (CL GS) Gotzborg Regensborg FC (CL GS)
Entered in Group stage
Kaikias-Overseas Ano City FC (4th) Gerenia Ramez City White Stars (4th) Hurmu Huyenkula 07 Sport (CL QR) Lucerne Nix Nebula (CL QR)
Kaikias-Overseas Skiron FA (5th) Senya Svorgas Scitenhima FK (CW) Hurmu FC Kaupang (3rd) River Warriors Južna Nordijská (CL QR)
North Antarctica Livingston United (4th) Senya Kateki Blavisen FK (3rd) Flanders FC Bruswerpen (CL QR) River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK (CR)
North Antarctica New Livingston FC (5th) Safiria Qalani City FC (3rd) Lucerne Charon Sharks FC (2nd) Palasia Denton Rovers FC (CL QR)
Gerenia Tawlkar Astros (3rd) Hurmu Hurmu International (CL QR)
Entered in Qualifying round
Gerenia International SC (5th) Hurmu Kuusikymmentäviis Valboomuus (4th) River Warriors FC Mahūti (LC) Gotzborg Lonenberg FC (2nd)
Senya Svorgas FC (4th) Flanders SK Ambetanterijk (2nd) Afrikaana El-Fazouli Phoenix (2nd) Neo Patrova Dragons FC (2nd)
Safiria Iyva AFC (4th) Lucerne Port Lucerne FC (3rd) Aryasht Giti Pasand (2nd) Palasia Renford City AFC (2nd)

Qualifying round

The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 11 September 2013, and the second on 18 September 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Renford City AFC Palasia 0–11 Senya Svorgas FC 0–5 0–6
SK Ambetanterijk Flanders 10–0 River Warriors FC Mahūti 6–0 4–0
Iyva AFC Safiria 4–2 Hurmu Kuusikymmentäviis Valboomuus 2–0 2–2
Giti Pasand Aryasht 0–4 Gotzborg Lonenberg FC 0–1 0–3
Dragons FC Neo Patrova 2–1 Afrikaana El-Fazouli Phoenix 2–1 0–0
International SC Gerenia 23–1 Lucerne Port Lucerne FC 12–0 11–1

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Senya Svorgas FC 6 6 0 0 34 2 +32 18 Advances to round of 16
North Antarctica Livingston United 6 4 0 2 35 7 +28 12
Hurmu Huyenkula 07 Sport 6 2 0 4 19 10 +9 6
Lucerne Charon Sharks FC 6 0 0 6 1 70 −69 0

9 October 2013
Livingston United North Antarctica 15 – 0 Lucerne Charon Sharks FC

9 October 2013
Svorgas FC Senya 2 – 0 Hurmu Huyenkula 07 Sport

23 October 2013
Svorgas FC Senya 16 – 0 Lucerne Charon Sharks FC

23 October 2013
Huyenkula 07 Sport Hurmu 1 – 3 North Antarctica Livingston United

6 November 2013
Livingston United North Antarctica 1 – 2 Senya Svorgas FC

6 November 2013
Charon Sharks FC Lucerne 0 – 9 Hurmu Huyenkula 07 Sport

20 November 2013
Charon Sharks FC Lucerne 1 – 13 North Antarctica Livingston United

20 November 2013
Huyenkula 07 Sport Hurmu 1 – 2 Senya Svorgas FC

4 December 2013
Charon Sharks FC Lucerne 0 – 10 Senya Svorgas FC

4 December 2013
Livingston United North Antarctica 3 – 1 Hurmu Huyenkula 07 Sport

18 December 2013
Svorgas FC Senya 2 – 0 North Antarctica Livingston United

18 December 2013
Huyenkula 07 Sport Hurmu 7 – 0 Lucerne Charon Sharks FC

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
North Antarctica New Livingston FC 6 5 1 0 25 2 +23 16 Advances to round of 16
Kaikias-Overseas Ano City FC 6 2 2 2 8 8 0 8
Flanders SK Ambetanterijk 6 2 1 3 10 11 −1 7
River Warriors Južna Nordijská 6 1 0 5 4 26 −22 3

9 October 2013
Ano City FC Kaikias-Overseas 1 – 1 North Antarctica New Livingston FC

9 October 2013
SK Ambetanterijk Flanders 2 – 0 River Warriors Južna Nordijská

23 October 2013
SK Ambetanterijk Flanders 0 – 4 North Antarctica New Livingston FC

23 October 2013
Južna Nordijská River Warriors 2 – 1 Kaikias-Overseas Ano City FC

6 November 2013
Ano City FC Kaikias-Overseas 1 – 0 Flanders SK Ambetanterijk

6 November 2013
New Livingston FC North Antarctica 8 – 1 River Warriors Južna Nordijská

20 November 2013
New Livingston FC North Antarctica 2 – 0 Kaikias-Overseas Ano City FC

20 November 2013
Južna Nordijská River Warriors 0 – 6 Flanders SK Ambetanterijk

4 December 2013
New Livingston FC North Antarctica 4 – 0 Flanders SK Ambetanterijk

4 December 2013
Ano City FC Kaikias-Overseas 3 – 1 River Warriors Južna Nordijská

18 December 2013
SK Ambetanterijk Flanders 2 – 2 Kaikias-Overseas Ano City FC

18 December 2013
Južna Nordijská River Warriors 0 – 6 North Antarctica New Livingston FC

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Gerenia Ramez City White Stars 6 6 0 0 32 2 +30 18 Advances to round of 16
Flanders FC Bruswerpen 6 4 0 2 17 5 +12 12
Neo Patrova Dragons FC 6 2 0 4 10 16 −6 6
River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK 6 0 0 6 0 36 −36 0

9 October 2013
Ramez City White Stars Gerenia 9 – 0 River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭

9 October 2013
Dragons FC Neo Patrova 0 – 3 Flanders FC Bruswerpen

23 October 2013
Dragons FC Neo Patrova 6 – 0 River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭

23 October 2013
FC Bruswerpen Flanders 1 – 3 Gerenia Ramez City White Stars

6 November 2013
Ramez City White Stars Gerenia 5 – 1 Neo Patrova Dragons FC

6 November 2013
Bèuʐwàtûÿða̭ River Warriors 0 – 5 Flanders FC Bruswerpen

20 November 2013
Bèuʐwàtûÿða̭ River Warriors 0 – 9 Gerenia Ramez City White Stars

20 November 2013
FC Bruswerpen Flanders 4 – 0 Neo Patrova Dragons FC

4 December 2013
Bèuʐwàtûÿða̭ River Warriors 0 – 3 Neo Patrova Dragons FC

4 December 2013
Ramez City White Stars Gerenia 2 – 0 Flanders FC Bruswerpen

18 December 2013
Dragons FC Neo Patrova 0 – 4 Gerenia Ramez City White Stars

18 December 2013
FC Bruswerpen Flanders 4 – 0 River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Gotzborg Lonenberg FC 6 5 1 0 13 4 +9 16 Advances to round of 16
Gerenia Tawlkar Astros 6 3 1 2 14 8 +6 10
Hurmu FC Kaupang 6 2 0 4 7 9 −2 6
Palasia Denton Rovers FC 6 1 0 5 1 14 −13 3

9 October 2013
FC Kaupang Hurmu 2 – 1 Gerenia Tawlkar Astros

9 October 2013
Lonenberg FC Gotzborg 2 – 0 Palasia Denton Rovers FC

23 October 2013
Lonenberg FC Gotzborg 2 – 2 Gerenia Tawlkar Astros

23 October 2013
Denton Rovers FC Palasia 0 – 3 Hurmu FC Kaupang

6 November 2013
FC Kaupang Hurmu 1 – 2 Gotzborg Lonenberg FC

6 November 2013
Tawlkar Astros Gerenia 4 – 0 Palasia Denton Rovers FC

20 November 2013
Tawlkar Astros Gerenia 3 – 1 Hurmu FC Kaupang

20 November 2013
Denton Rovers FC Palasia 0 – 2 Gotzborg Lonenberg FC

4 December 2013
Tawlkar Astros Gerenia 1 – 3 Gotzborg Lonenberg FC

4 December 2013
FC Kaupang Hurmu 0 – 1 Palasia Denton Rovers FC

18 December 2013
Lonenberg FC Gotzborg 2 – 0 Hurmu FC Kaupang

18 December 2013
Denton Rovers FC Palasia 0 – 3 Gerenia Tawlkar Astros

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Senya Svorgas Scitenhima FK 6 4 1 1 20 3 +17 13 Advances to round of 16
Safiria Iyva AFC 6 4 1 1 16 4 +12 13
Kaikias-Overseas Skiron FA 6 3 0 3 15 8 +7 9
Lucerne Nix Nebula 6 0 0 6 1 37 −36 0

9 October 2013
Svorgas Scitenhima FK Senya 2 – 0 Kaikias-Overseas Skiron FA

9 October 2013
Iyva AFC Safiria 5 – 0 Lucerne Nix Nebula

23 October 2013
Iyva AFC Safiria 2 – 1 Kaikias-Overseas Skiron FA

23 October 2013
Nix Nebula Lucerne 0 – 7 Senya Svorgas Scitenhima FK

6 November 2013
Svorgas Scitenhima FK Senya 1 – 0 Safiria Iyva AFC

6 November 2013
Skiron FA Kaikias-Overseas 6 – 0 Lucerne Nix Nebula

20 November 2013
Skiron FA Kaikias-Overseas 2 – 1 Senya Svorgas Scitenhima FK

20 November 2013
Nix Nebula Lucerne 0 – 6 Safiria Iyva AFC

4 December 2013
Skiron FA Kaikias-Overseas 1 – 2 Safiria Iyva AFC

4 December 2013
Svorgas Scitenhima FK Senya 8 – 0 Lucerne Nix Nebula

18 December 2013
Iyva AFC Safiria 1 – 1 Senya Svorgas Scitenhima FK

18 December 2013
Nix Nebula Lucerne 1 – 5 Kaikias-Overseas Skiron FA

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Safiria Qalani City FC 6 3 3 0 11 7 +4 12 Advances to round of 16
Senya Kateki Blavisen FK 6 3 2 1 13 8 +5 11
Gerenia International SC 6 2 3 1 11 10 +1 9
Hurmu Hurmu International 6 0 0 6 4 14 −10 0

9 October 2013
Qalani City FC Safiria 3 – 2 Senya Kateki Blavisen FK

9 October 2013
International SC Gerenia 4 – 2 Hurmu Hurmu International

23 October 2013
International SC Gerenia 0 – 2 Senya Kateki Blavisen FK

23 October 2013
Hurmu International Hurmu 1 – 2 Safiria Qalani City FC

6 November 2013
Qalani City FC Safiria 2 – 2 Gerenia International SC

6 November 2013
Kateki Blavisen FK Senya 2 – 0 Hurmu Hurmu International

20 November 2013
Kateki Blavisen FK Senya 2 – 2 Safiria Qalani City FC

20 November 2013
Hurmu International Hurmu 1 – 2 Gerenia International SC

4 December 2013
Kateki Blavisen FK Senya 3 – 3 Gerenia International SC

4 December 2013
Qalani City FC Safiria 2 – 0 Hurmu Hurmu International

18 December 2013
International SC Gerenia 0 – 0 Safiria Qalani City FC

18 December 2013
Hurmu International Hurmu 0 – 2 Senya Kateki Blavisen FK

Knock-out stages

Round of 16

The second round was held over two legs, with the first legs being played on 8 January 2014, and the second on 15 January 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

8 January 2014
Kateki Blavisen FK Senya 2 – 1 Safiria Qalani City FC

15 January 2014
Qalani City FC Safiria 1 – 0 Senya Kateki Blavisen FK

Scores tied at 2–2 on aggregate. Qalani City FC win on away goals.


8 January 2014
Aurelius Academics Kaikias-Overseas 0 – 2 Gotzborg Lonenberg FC

15 January 2014
Lonenberg FC Gotzborg 1 – 1 Kaikias-Overseas Aurelius Academics

Lonenberg FC win 3–1 on aggregate.


8 January 2014
Iyva AFC Safiria 1 – 1 North Antarctica New Livingston FC

15 January 2014
New Livingston FC North Antarctica 0 – 1 Safiria Iyva AFC

Iyva AFC win 2–1 on aggregate.


8 January 2014
Tawlkar Astros Gerenia 3 – 0 Kaikias-Overseas MKF Montauk

15 January 2014
MKF Montauk Kaikias-Overseas 1 – 2 Gerenia Tawlkar Astros

Tawlkar Astros win 5–1 on aggregate.


8 January 2014
Ano City FC Kaikias-Overseas 1 – 2 Gerenia Ramez City White Stars

15 January 2014
Ramez City White Stars Gerenia 2 – 1 Kaikias-Overseas Ano City FC

Ramez City White Stars win 4–2 on aggregate.


8 January 2014
FC Bruswerpen Flanders 0 – 4 Senya Svorgas FC

15 January 2014
Svorgas FC Senya 5 – 0 Flanders FC Bruswerpen

Svorgas FC win 9–0 on aggregate.


8 January 2014
Livingston United North Antarctica 2 – 1 Senya Svorgas Scitenhima FK

15 January 2014
Svorgas Scitenhima FK Senya 1 – 1 North Antarctica Livingston United

Livingston United win 3–2 on aggregate.


8 January 2014
Regensborg FC Gotzborg 1 – 0 Kaikias-Overseas Newport City FC

15 January 2014
Newport City FC Kaikias-Overseas 0 – 1 Gotzborg Regensborg FC

Regensborg FC win 2–0 on aggregate.

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first legs being played on 20 February 2014, and the second on 6 March 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

20 February 2014
Regensborg FC Gotzborg 0 – 1 Gerenia Tawlkar Astros

6 March 2014
Tawlkar Astros Gerenia 2 – 0 Gotzborg Regensborg FC

Tawlkar Astros win 3–0 on aggregate.


20 February 2014
Lonenberg FC Gotzborg 2 – 1 Gerenia Ramez City White Stars

6 March 2014
Ramez City White Stars Gerenia 0 – 1 Gotzborg Lonenberg FC

Lonenberg FC win 3–1 on aggregate.


20 February 2014
Qalani City FC Safiria 0 – 2 Senya Svorgas FC

6 March 2014
Svorgas FC Senya 2 – 0 Safiria Qalani City FC

Svorgas FC win 4–0 on aggregate.


20 February 2014
Iyva AFC Safiria 1 – 0 North Antarctica Livingston United

6 March 2014
Livingston United North Antarctica 1 – 1
(a.e.t.)
Safiria Iyva AFC

Iyva AFC win 2–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first legs being played on 3 April 2014, and the second on 17 April 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

3 April 2014
Iyva AFC Safiria 2 – 0 Senya Svorgas FC

17 April 2014
Svorgas FC Senya 2 – 1 Safiria Iyva AFC

Iyva AFC win 3–2 on aggregate.


3 April 2014
Lonenberg FC Gotzborg 1 – 0 Gerenia Tawlkar Astros

17 April 2014
Tawlkar Astros Gerenia 3 – 2 Gotzborg Lonenberg FC

Scores tied at 3–3 on aggregate. Lonenberg FC win on away goals.

Final

The final was held over a single match, held on 29 May 2014. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

29 May 2014
Iyva AFC Safiria 1 – 1
(a.e.t.)
Gotzborg Lonenberg FC
    Penalties  
4 – 2