Difference between revisions of "2013–14 AEFA Champions' League"

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
 
Line 700: Line 700:
 
}}
 
}}
 
''Scores tied at 2–2 on aggregate. [[Miše FC]] win on away goals.''
 
''Scores tied at 2–2 on aggregate. [[Miše FC]] win on away goals.''
 
  
 
{{footballbox
 
{{footballbox
Line 722: Line 721:
 
}}
 
}}
 
''[[Clementsgrad United]] win 4–1 on aggregate.''
 
''[[Clementsgrad United]] win 4–1 on aggregate.''
 
  
 
{{footballbox
 
{{footballbox
Line 744: Line 742:
 
}}
 
}}
 
''[[FK Tiga]] win 3–2 on aggregate.''
 
''[[FK Tiga]] win 3–2 on aggregate.''
 
  
 
{{footballbox
 
{{footballbox

Latest revision as of 23:50, 4 December 2019

The 2013–14 AEFA Champions' League was the third edition of the AEFA Champions' League, which began in September 2013 with qualifying matches and culminated with the final in May 2014. Twenty-two teams participated in the competition from fourteen nations.

Allocation of places

The number of places allocated to each nation depended on their AEFA National Coefficient. Nations which did not enter any clubs are not included in this table.

Pos. Nation Coeff. Places
1 Kaikias-Overseas Kaikias-Overseas 15.833 3
2 North Antarctica North Antarctica 10.000
3 Gerenia Gerenia 7.500 2
4 Senya Senya 7.000
5 Safiria Safiria 6.750
6 Hurmu Hurmu 6.333
7 Flanders Flanders 1.000 1
Lucerne Lucerne 1.000
River Warriors River Warriors 1.000
10 Afrikaana Afrikaana 0.000
Aryasht Aryasht 0.000
Gotzborg Gotzborg 0.000
Neo Patrova Neo Patrova 0.000
Palasia Palasia 0.000

List of qualified teams

Entered in Group stage
Kaikias-Overseas Aurelius Academics (TH) North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI (1st) Gerenia Isherwood CSSC (1st) Senya Jogasim Revolution FC (1st)
Kaikias-Overseas Newport City FC (2nd) North Antarctica SC Antarctica (2nd) Gerenia Clementsgrad United (2nd) Safiria Miše FC (1st)
Kaikias-Overseas MKF Montauk (3rd) North Antarctica A.C. Napianeso (3rd)
Entered in Qualifying round
Senya FK Tiga (2nd) Hurmu Huyenkula 07 Sport (2nd) River Warriors Južna Nordijská (CW) Gotzborg Regensborg FC (1st)
Safiria Isavi Seraphs FC (2nd) Flanders FC Bruswerpen (1st) Afrikaana Rosenborg United (1st) Neo Patrova FC Bourgeoisie (1st)
Hurmu Hurmu International (1st) Lucerne Nix Nebula (1st) Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba (1st) Palasia Denton Rovers FC (1st)

Qualifying round

The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 11 September 2013, and the second on 18 September 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Nix Nebula Lusa 0–18 Senya FK Tiga 0–7 0–11
Rosenborg United Afrikaana 2–2 (a) Hurmu Hurmu International 1–0 1–2
Isavi Seraphs FC Safiria 3–1 Hurmu Huyenkula 07 Sport 2–0 1–1
Denton Rovers FC Palasia 1–6 Gotzborg Regensborg FC 1–3 0–3
FC Bruswerpen Flanders 2–3 Neo Patrova FC Bourgeoisie 1–1 1–2
Vihran Phūtabōla Klaba Aryasht 3–2 River Warriors Južna Nordijská 2–0 1–2

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
North Antarctica SC Antarctica 6 6 0 0 14 3 +11 18 Advances to quarter-finals
Senya Jogasim Revolution FC 6 3 1 2 10 6 +4 10
Kaikias-Overseas MKF Montauk 6 2 1 3 8 8 0 7 Transfer to AEFA Cup
Afrikaana Rosenborg United 6 0 0 6 2 17 −15 0
Group A results

9 October 2013
MKF Montauk Kaikias-Overseas 1 – 2 North Antarctica SC Antarctica

9 October 2013
Jogasim Revolution FC Senya 3 – 0 Afrikaana Rosenborg United

23 October 2013
Jogasim Revolution FC Senya 0 – 2 North Antarctica SC Antarctica

23 October 2013
Rosenborg United Afrikaana 0 – 4 Kaikias-Overseas MKF Montauk

6 November 2013
MKF Montauk Kaikias-Overseas 1 – 1 Senya Jogasim Revolution FC

6 November 2013
SC Antarctica North Antarctica 4 – 0 Afrikaana Rosenborg United

20 November 2013
SC Antarctica North Antarctica 2 – 0 Kaikias-Overseas MKF Montauk

20 November 2013
Rosenborg United Afrikaana 1 – 2 Senya Jogasim Revolution FC

4 December 2013
SC Antarctica North Antarctica 2 – 1 Senya Jogasim Revolution FC

4 December 2013
MKF Montauk Kaikias-Overseas 2 – 0 Afrikaana Rosenborg United

18 December 2013
Jogasim Revolution FC Senya 3 – 0 Kaikias-Overseas MKF Montauk

18 December 2013
Rosenborg United Afrikaana 1 – 2 North Antarctica SC Antarctica

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Gerenia Clementsgrad United 6 6 0 0 13 2 +11 18 Advances to quarter-finals
North Antarctica A.C. Napianeso 6 3 0 3 13 5 +8 9
Gotzborg Regensborg FC 6 2 1 3 8 9 −1 7 Transfer to AEFA Cup
Neo Patrova FC Bourgeoisie 6 0 1 5 2 20 −18 1
Group B results

9 October 2013
A.C. Napianeso North Antarctica 0 – 1 Gerenia Clementsgrad United

9 October 2013
Regensborg FC Gotzborg 4 – 1 Neo Patrova FC Bourgeoisie

23 October 2013
Regensborg FC Gotzborg 1 – 3 Gerenia Clementsgrad United

23 October 2013
FC Bourgeoisie Neo Patrova 0 – 6 North Antarctica A.C. Napianeso

6 November 2013
A.C. Napianeso North Antarctica 2 – 0 Gotzborg Regensborg FC

6 November 2013
Clementsgrad United Gerenia 3 – 0 Neo Patrova FC Bourgeoisie

20 November 2013
Clementsgrad United Gerenia 2 – 1 North Antarctica A.C. Napianeso

20 November 2013
FC Bourgeoisie Neo Patrova 1 – 1 Gotzborg Regensborg FC

4 December 2013
Clementsgrad United Gerenia 1 – 0 Gotzborg Regensborg FC

4 December 2013
A.C. Napianeso North Antarctica 3 – 0 Neo Patrova FC Bourgeoisie

18 December 2013
Regensborg FC Gotzborg 2 – 1 North Antarctica A.C. Napianeso

18 December 2013
FC Bourgeoisie Neo Patrova 0 – 3 Gerenia Clementsgrad United

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Safiria Isavi Seraphs FC 6 3 3 0 10 6 +4 8 Advance to quarter-finals
Senya FK Tiga 6 2 2 2 7 7 0 8
Kaikias-Overseas Aurelius Academics 6 1 3 2 6 7 −1 6 Transfer to AEFA Cup
North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI 6 0 4 2 5 8 −3 4
Group C results

9 October 2013
Aurelius Academics Kaikias-Overseas 1 – 1 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

9 October 2013
FK Tiga Senya 2 – 2 Safiria Isavi Seraphs FC

23 October 2013
FK Tiga Senya 1 – 1 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

23 October 2013
Isavi Seraphs FC Safiria 2 – 1 Kaikias-Overseas Aurelius Academics

6 November 2013
Aurelius Academics Kaikias-Overseas 2 – 1 Senya FK Tiga

6 November 2013
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 1 – 1 Safiria Isavi Seraphs FC

20 November 2013
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 1 – 1 Kaikias-Overseas Aurelius Academics

20 November 2013
Isavi Seraphs FC Safiria 2 – 0 Senya FK Tiga

4 December 2013
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 0 – 2 Senya FK Tiga

4 December 2013
Aurelius Academics Kaikias-Overseas 1 – 1 Safiria Isavi Seraphs FC

18 December 2013
FK Tiga Senya 1 – 0 Kaikias-Overseas Aurelius Academics

18 December 2013
Isavi Seraphs FC Safiria 2 – 1 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Gerenia Isherwood CSSC 6 6 0 0 22 4 +18 18 Advances to quarter-finals
Safiria Miše FC 6 2 2 2 13 8 +5 8
Kaikias-Overseas Newport City FC 6 2 2 2 13 8 +5 8 Transfer to AEFA Cup
Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba 6 0 0 6 1 29 −28 0

After finishing with identical records, Miše FC and Newport City FC faced tiebreaking criteria. They were split by the results of their two shared matches, with the aggregate score being 3–3 with away goals in Miše FC's favour.

Group D results

9 October 2013
Isherwood CSSC Gerenia 2 – 1 Kaikias-Overseas Newport City FC

9 October 2013
Miše FC Safiria 5 – 0 Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba

23 October 2013
Miše FC Safiria 1 – 1 Kaikias-Overseas Newport City FC

23 October 2013
Vihran Phūtabōla Klaba Aryasht 0 – 5 Gerenia Isherwood CSSC

6 November 2013
Isherwood CSSC Gerenia 3 – 1 Safiria Miše FC

6 November 2013
Newport City FC Kaikias-Overseas 4 – 1 Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba

20 November 2013
Newport City FC Kaikias-Overseas 1 – 2 Gerenia Isherwood CSSC

20 November 2013
Vihran Phūtabōla Klaba Aryasht 0 – 3 Safiria Miše FC

4 December 2013
Newport City FC Kaikias-Overseas 2 – 2 Safiria Miše FC

4 December 2013
Isherwood CSSC Gerenia 8 – 0 Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba

18 December 2013
Miše FC Safiria 1 – 2 Gerenia Isherwood CSSC

18 December 2013
Vihran Phūtabōla Klaba Aryasht 0 – 4 Kaikias-Overseas Newport City FC

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first legs being played on 19 February 2014, and the second on 5 March 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

19 February 2014
Miše FC Safiria 1 – 0 Gerenia Isherwood CSSC

5 March 2014
Isherwood CSSC Gerenia 2 – 1 Safiria Miše FC

Scores tied at 2–2 on aggregate. Miše FC win on away goals.

19 February 2014
Jogasim Revolution FC Senya 1 – 2 Gerenia Clementsgrad United

5 March 2014
Clementsgrad United Gerenia 2 – 0 Senya Jogasim Revolution FC

Clementsgrad United win 4–1 on aggregate.

19 February 2014
FK Tiga Senya 1 – 1 North Antarctica SC Antarctica

5 March 2014
SC Antarctica North Antarctica 1 – 2
(a.e.t.)
Senya FK Tiga

FK Tiga win 3–2 on aggregate.

19 February 2014
AC Napianeso North Antarctica 0 – 0 Safiria Isavi Seraphs FC

5 March 2014
Isavi Seraphs FC Safiria 2 – 0 North Antarctica AC Napianeso

Isavi Seraphs FC win 2–0 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first legs being played on 2 April 2014, and the second on 16 April 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

2 April 2014
FK Tiga Senya 3 – 2 Safiria Miše FC

16 April 2014
Miše FC Safiria 1 – 1 Senya FK Tiga

FK Tiga win 4–3 on aggregate.

2 April 2014
Isavi Seraphs FC Safiria 0 – 2 Gerenia Clementsgrad United

16 April 2014
Clementsgrad United Gerenia 3 – 0 Safiria Isavi Seraphs FC

Clementsgrad United win 5–0 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 28 May 2014. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

28 May 2014
FK Tiga Senya 2 – 1 Gerenia Clementsgrad United