2012 Four Nations

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2012 Four Nations is the second tournament of the Four Nations, which started on April 21st, 2012. Each of the Four Nations, Frazenland, Mercury, NAPI and Safiria, send 8 teams to the tournament, which is played over two stages.

League Cup

Main article: 2012 Four Nations League Cup

The Four Nations League Cup kicked off on May 19th, with all 32 teams playing in a single-elimination tournament.

Stage One

The group draw was conducted by Joe Foxon, in which no teams were seeded.

Frazenland

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Titostan Warriors (C) 6 5 1 0 12 4 +8 16
FC KOZDF 6 2 2 2 10 9 +1 8
Berlin SC 6 2 1 3 5 7 -2 7
Coastguard SC 6 1 0 5 5 12 -7 3

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
SC Polizei (C) 6 5 0 1 16 7 +9 15
Littletron Knights 6 5 0 1 12 7 +5 15
Pura FC 6 1 1 4 6 8 -2 4
Kingsburg FC 6 0 1 5 3 15 -12 1

Mercury

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Tow Law FC (C) 6 5 0 1 14 4 +10 15
Taylor Sporting Club 6 4 1 1 9 4 +5 13
IJSC FC 6 1 1 4 3 11 -8 4
Mercury Armed Forces FC 6 1 0 5 2 9 -7 3

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Dynamo Deacon (C) 6 4 2 0 11 3 +8 14
May Wanderers 6 4 2 0 11 4 +7 14
Bohemian Rhapsodies 6 1 1 4 3 9 -6 4
Queen Athletic 6 0 1 5 3 12 -9 1

NAPI

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Livingston United (C) 6 3 3 0 13 8 +5 12
Brabant Rovers 6 2 4 0 13 10 +3 10
SC Antarctica 6 2 3 1 15 12 +3 9
Countryside Wanderers 6 0 0 6 4 15 -11 0

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
A.C. Napianeso (C) 6 4 2 0 18 8 +10 14
Lokomotiv Capital NAPI 6 4 1 1 18 10 +8 13
New Livingston FC 6 2 1 3 10 12 -2 8
FC Brabantia 6 0 0 6 4 20 -16 0

Safiria

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Miše FC (C) 6 4 1 1 12 4 +8 13
Mutual FC of Aňira 6 3 1 2 11 10 +1 10
Armis FC 6 1 2 3 7 9 -2 5
Qalani City FC 6 1 2 3 7 14 -7 5

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Aňira Dragons FC (C) 6 4 0 2 11 5 +6 12
Queen's Park Rangers FC 6 2 3 1 11 11 0 9
Isavi Seraphs FC 6 2 2 2 9 11 -2 8
Qalani United FC 6 0 3 3 1 5 -4 3

Stage Two

In the Second Stage, all 32 teams will compete in more groups of 4. The draw will be conducted by Joe Foxon, and teams finishing top of their Stage One groups will be highest seeded, with teams finishing bottom being lowest seeds. No team will play another from the same nation in this stage. Frazenland's teams were deducted 6 points each in Stage Two, after the nation was removed from the MCS map.

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
Titostan Warriors

SC Polizei

FC KOZDF

Littletron Knights

Berlin SC

Pura FC

Coastguard SC

Kingsburg FC

Tow Law FC

Dynamo Deacon

Taylor Sporting Club

May Wanderers

IJSC FC

Bohemian Rhapsodies

Mercury Armed Forces FC

Queen Athletic

Livingston United

A.C. Napianeso

Brabant Rovers

Lokomotiv Capital NAPI

SC Antarctica

New Livingston FC

Countryside Wanderers

FC Brabantia

Miše FC

Aňira Dragons FC

Mutual FC of Aňira

Queen's Park Rangers FC

Armis FC

Isavi Seraphs FC

Qalani City FC

Qalani United FC

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Queen Athletic (Q) 6 3 1 2 11 8 +3 10
Mutual FC of Aňira 6 1 4 1 8 10 -2 7
SC Antarctica 6 1 2 3 8 12 -4 5
Titostan Warriors 6 2 3 1 9 6 +3 3*

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Livingston United (Q) 6 5 1 0 15 4 +11 16
Isavi Seraphs FC 6 3 2 1 10 7 +3 11
Mercury Armed Forces FC 6 0 2 4 3 13 -10 2
Littletron Knights 6 1 1 4 7 11 -4 −2*

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Brabant Rovers (Q) 6 4 0 2 20 10 +10 12
Qalani United FC 6 3 0 3 12 11 +1 9
Dynamo Deacon (W) 3 3 0 3 12 16 -4 9
Berlin SC 6 2 0 4 7 14 -7 0*

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Taylor Sporting Club (Q) 6 3 2 1 15 9 +6 11
Qalani City FC 6 2 3 1 6 5 +1 9
A.C. Napianeso 6 2 0 4 10 13 -3 6
Pura FC 6 2 1 3 9 13 -4 1*

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Tow Law FC (Q) 6 4 2 0 14 6 +8 14
Lokomotiv Capital NAPI (W) 6 3 1 2 12 8 +4 10
Armis FC 6 2 2 2 10 11 -1 8
Kingsburg FC 6 0 1 5 6 17 -11 −5*

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts
May Wanderers (Q) 6 5 1 0 15 3 +12 16
Aňira Dragons FC 6 2 2 2 4 7 -3 8
New Livingston FC 6 2 1 3 10 8 +2 7
Coastguard SC 6 0 2 4 4 15 -11 −4*

Group G

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Bohemian Rhapsodies (Q) 6 5 0 1 17 9 +8 15
Queen's Park Rangers FC 6 4 1 1 7 3 +4 13
Countryside Wanderers 6 1 0 5 11 19 -8 3
SC Polizei 6 1 1 4 6 10 -4 −2*

Group H

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Miše FC (Q) 6 4 2 0 9 1 +8 14
FC Brabantia 6 2 4 0 11 8 +3 10
IJSC FC 6 1 2 3 9 13 -4 5
FC KOZDF 6 0 2 4 4 11 -7 −4*

Playoffs

The playoffs will be contested between the 8 group winners in the second stage. Teams will be seeded based on their overall record over the season.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 May Wanderers (C) 12 9 3 0 26 7 +19 30
2 Tow Law FC 12 9 2 1 28 10 +18 29
3 Livingston United 12 8 4 0 28 12 +16 28
4 Miše FC 12 8 3 1 21 5 +16 27
5 Taylor Sporting Club 12 7 3 2 24 13 +11 24
W Lokomotiv Capital NAPI 12 7 2 3 30 18 +12 23
W Dynamo Deacon 12 7 2 3 23 19 +4 23
6 Brabant Rovers 12 6 4 2 33 20 +13 22
7 Bohemian Rhapsodies 12 6 1 5 20 18 +2 19
8 Queen Athletic 12 3 2 7 14 20 -6 11

Wildcard Draw

Up to four additional teams may qualify for the playoffs via the Wildcard Draw. A team is eligible for this route if they fail to finish first in their Stage Two group, but have scored more points over the season than the next-lowest ranked qualifying team (e.g. the best scoring, non-qualifying team will play against the 8th ranked qualifying place, if the former has scored more points, with the winner playing against the 1st ranked team in the First Round. The second best non-qualifier will play the 7th placed team, if the former scores more points during the season.)

27 October 2012
Bohemian Rhapsodies Mercury 1-4
(a.e.t.)
Mercury Dynamo Deacon
Nakahara Goal 16' Shem Goal 72'98'
Cavendish Goal 93'112'
Galileo Ground, Mercury

27 October 2012
Queen Athletic Mercury 1-0 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI
May Goal 63'
Little Wembley, Queen, Tow Law

Quarter Finals

03 November 2012
May Wanderers Mercury 2-1 Mercury Queen Athletic
Fitzgerald Goal 22'
Bridges Goal 69'
Heighington Goal 83'
May Road, May

03 November 2012
Tow Law Mercury 4-3
(a.e.t.)
Mercury Dynamo Deacon
Partridge Goal 12'
Jolliffe Goal 61'
Fresnel Goal 84'
Bentham Goal 114'
Cavendish Goal 27'89'
Shem Goal 44'
Ironworks Road, Tow Law

03 November 2012
Livingston United North Antarctica 3-0 North Antarctica Brabant Rovers
Sariöglu Goal 11'71'
Hugo Gomes Goal 50'
Micrasian Stadia, Livingston

03 November 2012
Miše FC Safiria 0-2 Mercury Taylor Sporting Club
Durrell Goal 14'
Davies Goal 71'
Hepcat Lane, Miše

Semi Finals

10 November 2012
May Wanderers Mercury 1-0 Mercury Taylor Sporting Club
Fitzgerald Goal 74'
May Road, May

10 November 2012
Tow Law Mercury 0-1 North Antarctica Livingston United
Suárez Goal 87'
Ironworks Road, Tow Law

Grand Final

17 November 2012
May Wanderers Mercury 3-3
(a.e.t.)
North Antarctica Livingston United
Fitzgerald Goal 71'114'
Bridges Goal 84'
van Hajn Goal 23'
Bishop Goal 90' (o.g.)
Suárez Goal 101'
    Penalties  
5 – 4  

Bracket

  Quarter Finals Semi Finals Grand Final
                           
  1  May Wanderers 2  
8  Queen Athletic 1  
  1  May Wanderers 1  
  5  Taylor Sporting Club 0  
2  Tow Law FC 4
  7  Dynamo Deacon 3  
(Pairings are re-seeded after the first round)   1  May Wanderers 3 (5)
  3  Livingston United 3 (4)
  3  Livingston United 3  
6  Brabant Rovers 0  
  2  Tow Law FC 0
  3  Livingston United 1  
4  Miše FC 0
  5  Taylor Sporting Club 2