2012–13 Senyan High School Cup

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
2012–13 Senyan High School Cup
Country Senya Senya
Teams 64 (1,357 from preliminary rounds)
Champions Park Prinsipa Tep-Ekol
Runners-up Moroni High School
Matches played 63 (main tournament)
6,171 (including preliminary rounds)

The 2012–13 Senyan High School Cup is the inaugural edition of the Senyan High School Cup, the premier youth cup tournament in Senya. The tournament is open all Senyan High Schools. The tournament is for students in year 10 (ages 14–15), with the round of 16 sides fielding their year 11 teams in the following season's Kopa Sanya.

Tournament

Qualifiers

Qualifying Rounds whittled down Senya's 1,357 competing high schools (out of 1,983) down to 64 from September to October.

First Round

All matches held on 8 November 2012.

Tie no Home team Score Away team
1 Moroni High School 9–0 Sotringham Neathard School
2 Kevenham Village Vocational Academy 1–5 John Melton Academy of Jogasim
3 Leem Valley School 0–3 Tomlin High School
4 Magalatska District High School 11–1 Palasian School of Svorgas
5 New Mallham School 3–2 Dr. Viléna Academy
6 Zudfram Tep-Ekol 4–0 Kateki Blavisen Academy
7 Southern Kateki English School 0–1 Robin Hood School of Eprat
8 John Motson Academy 3–0 Redgate High School
9 St. George's English School (Jogasim) 4–2 Redgrove School
10 Neveb Metan Tep-Ekol 6–2 Rollon Academy
11 Vilasn Čæavič Tep-Ekol 0–5 Vozyek Tep-Ekol
12 Education Centre 9–5 Lee Camp Academy
13 Robert Snodgrass High School 6–1 St. George's English School (Moroni)
14 Park Prinsipa Tep-Ekol 3–1 Mr. Beale School of Maths
15 Jačzaĵ Tep-Ekol 7–2 Fall Out Boy Music Academy
16 Shireroth International School (Svorgas) 0–3 Elliot Bennett Academy
17 Akademëa Sæĵ 4–1 Grant Holt School of Football
18 Safranæsarĵ Tep-Ekol 2–1 Kofras Tep-Ekol
19 Bar Naviya' Yosef Rudolph Academy 6–4 Kavran Tep-Ekol
20 Œëar Tep-Ekol 0–2 Biology School of Austin
21 Kei Kamara School 3–2 Romslash High School
22 Brancaster School 4–2 David López School
23 Mečanda Maŋa Tep-Ekol 3–0 Roki Ōdesbrinkel Tep-Ekol (Dyas)
24 Fort Kolgrad Schule 7–1 Favarikos Tep-Ekol
25 Neder Tep-Ekol 0–6 Akademëa Koventrë
26 The Cräiteland School of Svorgas 5–3 Vilar Nevakweta Tep-Ekol
27 Rog Tep-Ekol 0–8 Roldad High School
28 Jack Zamora High School 0–1 Kippling Village Community College & High School
29 1p5wich Academy 1–5 Norwich City School
30 Reepham High School 2–0 Fakenham High School
31 Wolfstein High School 0–2 Krepplington High School
32 Redneck Alabama High School 4–0 Jeck de Laar High School (Eprat)

Second Round

All matches held on 6 December 2012. All replays were held on 18 December 2012

Tie no Home team Score Away team
1 Moroni High School 4–1 Redneck Alabama High School
2 John Melton Academy of Jogasim 0–1 Krepplington High School
3 Tomlin High School 0–2 Reepham High School
4 Magalatska District High School 8–0 Norwich City School
5 New Mallham School 2–1 Kippling Village Community College & High School
6 Zudfram Tep-Ekol 3–1 Roldad High School
7 Robin Hood School of Eprat 0–3 The Cräiteland School of Svorgas
8 John Motson Academy 2–3
(aet)
Akademëa Koventrë
9 St. George's English School (Jogasim) 0–1
(aet)
Fort Kolgrad Schule
10 Neveb Metan Tep-Ekol 1–3 Mečanda Maŋa Tep-Ekol
11 Vozyek Tep-Ekol 1–1
(aet)
Brancaster School
replay Brancaster School 3–2
(aet)
Vozyek Tep-Ekol
12 Education Centre 4–0 Kei Kamara School
13 Robert Snodgrass High School 0–2 Biology School of Austin
14 Park Prinsipa Tek-Ekol 5–2 Bar Naviya' Yosef Rudolph Academy
15 Jačzaĵ Tep-Ekol 1–2
(aet)
Safranæsarĵ Tep-Ekol
16 Elliot Bennett Academy 0–3 Akademëa Sæĵ

Third Round

All matches held on 29 January 2013. All the teams in this round qualified for the 2013–14 Kopa Sanya

Tie no Home team Score Away team
1 Moroni High School 3–1 Akademëa Sæĵ
2 Krepplington High School 2–0 Safranæsarĵ Tep-Ekol
3 Reepham High School 1–4 Park Prinsipa Tep-Ekol
4 Magalatska District High School 6–0 Biology School of Austin
5 New Mallham School 1–3 Education Centre
6 Zudfram Tep-Ekol 0–1
(aet)
Brancaster School
7 The Cräiteland School of Svorgas 4–2 Mečanda Maŋa Tep-Ekol
8 Akademëa Koventrë 0–4 Fort Kolgrad Schule

Fourth Round

All matches held on 19 February 2013.

Tie no Home team Score Away team
1 Moroni High School 5–0 Fort Kolgrad Schule
2 Krepplington High School 0–2 The Cräiteland School of Svorgas
3 Park Prinsipa Tep-Ekol 3–1 Brancaster School
4 Magalatska District High School 2–0 Education Centre

Semi-Finals

All matches held on 19 March 2013.

Tie no Home team Score Away team
1 Moroni High School 2–1 Magalatska District High School
2 The Cräiteland School of Svorgas 3–3
(aet)
(3–4 pens)
Park Prinsipa Tep-Ekol

Final

28 April 2013
15:00
Moroni High School 6 – 6
(a.e.t.)
Park Prinsipa Tep-Ekol
Alan Vardie Goal 12'
Leon Morris Goal 14'112'
Eric Clorderton Goal 22'
Zigë Mæfern Goal 55' (o.g.)
Lewis Brown Goal 117'
Jorden Maserōn Goal 45+1'79'119'
Zigë Mæfern Goal 73'
Brad Gedlink Goal 90+3'
Everit Milit Goal 120+2' (p)
Tiga national athletics stadium, Tiga
Attendance: 9,837
Referee: John Mayer
    Penalties  
Alan Vardie Scored
Leon Morris Scored
Lewis Brown Scored
Luke Argyle Scored
Reece Vainus Missed (hit post)
Oliver Johnstone Scored
Lewis McKeagen Scored
Sylvester Jones-Carter Scored
Oli Keckwick Missed (saved)
7 – 8 Scored Brad Gedlink
Missed (saved) Everit Milit
Scored Jorden Maserōn
Scored Elëot Vaĵkek
Scored Zigë Mæfern
Scored Mavrik Karönæ
Scored Aleks Borken
Scored Ædan Œderner
Scored Sileman Ros
 

See Also