2012–13 Kopa Sanya

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search
2012–13 Kopa Sanya
Country Senya Senya
Zeeburg Zeeburg
Teams 56
Matches played 59
Goals scored 213 (3.61 per match)

The 2012–13 Kopa Sanya is the innaugral season of the Kopa Sanya, the premier club cup tournament in Senya. The tournament is open to all league and non-league Senyan teams, and Zeeburg FC, Zeeburg's only club team. The tournament started on 28 July 2012 with the First Qualifying Round and is due to finish in May 2013 with the Final.

Teams

Round Clubs
remaining
Clubs
involved
Winners from
previous round
New entries
this round
Leagues entering at this round
First Qualifying Round 56 32 none 32 Non-League Teams
Zeeburg Zeeburg FC
Second Qualifying Round 40 16 16 none none
First Round Proper 32 32 8 24 Senyan Top League
Senyan Second League
Senyan Third League
Second Round Proper 16 16 16 none none
Third Round Proper 8 8 8 none none
Semi-Finals 4 4 4 none none
Final 2 2 2 none none

Qualifying Rounds

First Qualifying Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Team GB 5–1 Standard de Svorgas 378
2 Dragon Hall United 3–2 Wallace & Gromit 239
3 Ob-La-Di Ob-La-Da 0–1 Power Rangers 206
4 Luch-Energiya Jogasim 10–0 7–1 to Colchester 533
5 Three Wheels on my Wagon 3–1 Jogasim Hospital Workers 671
6 There's only one Grant Holt 0–3 New Tomorrow 187
7 Micras Rock 6–1 Naaaarfuk FC 217
8 Angela Merkel Fan Club 0–2 FC BATE Bangrasov 338
9 River Warriors 0–12 Zeeburg Zeeburg FC 1,073
10 Sir Bobby Charlton Appreciation Society 2–3 McCartney Vegetarian United 392
11 Father Christmas FC 1–0 Moroni Marxists Club 254
12 New Norfolk United 1–2 Moroni High School U-16's 331
13 Country Life 0–4 Svorgas University U-21's 356
14 Svorgas Suburbia 1–1 Čæĵœ Wanderers 405
Replay Čæĵœ Wanderers 2–1 Svorgas Suburbia 369
15 Shireroth Border Crew 2–5 Sotringham Village 132
16 East German Patriots 0–2 Party of Five 214

Second Qualifying Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Luch-Energiya Jogasim 2–0 Team GB 581
2 Moroni High School U-16's 0–1 Father Christmas FC 26
3 Dragon Hall United 2–1 Party of Five 245
4 FC BATE Bangrasov 6–0 Power Rangers 417
5 Micras Rock 1–0 Three Wheels on my Wagon 224
6 New Tommorrow 0–4 Sotringham Village 368
7 Zeeburg Zeeburg FC 8–0 Svorgas University U-21's 3,863
8 Čæĵœ Wanderers 1–0 McCartney Vegetarian United 399

Tournament Proper

First Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Olinket 1–0 Dragon Hall United 5,676
2 Politzëa 1–1 Jogasim Revolution 20,153
Replay Jogasim Revolution 3–1 Politzëa 61,409
3 Sloban Otvardket 3–3 Eastern Mountain Glacier 4,855
Replay Eastern Mountain Glacier 1–1 Sloban Otvardket 5,142
Sloban Otvardket advance 7–6 on penalties.
4 Svorgas Knights 1–2 Urzi Magalatska 13,593
5 Eprat City Harps 1–3 Zeeburg Zeeburg FC 18,235
6 Father Christmas FC 1–0 Vōnam Svorgas 682
7 Spartak Jogasim 1–0 Kateki Blavisen 9,981
8 Dallin Students' Union 2–1 Park Prinsipa 6,723
9 Dyas Rangers 1–0 Svorgas FC 12,998
10 Micras Rock 3–2 FK Tiga 5,107
11 Sitizōnas Bɏer Moroni 1–0 Čæĵœ Wanderers 1,118
12 Jogasim Rovers 2–1 Chocolate Svorgas 3,444
13 Spazma Ƨonenčer 4–2 Red Star 3,911
14 Sotringham Village 0–2 Bordelor 577
15 Dyas Scitenhima Ĵets 13–0 Luch-Energiya Jogasim 26,424
16 FC BATE Bangrasov 0–1 Svorgas Scitenhima 1,382

Second Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Sitizōnas Bɏer Moroni 0–3 Urzi Magalatska 1,355
2 Dyas Scitenhima Ĵets 6–0 Father Christmas FC 26,882
3 Spazma Ƨonenčer 1–1 Micras Rock 3,586
replay Micras Rock 1–1 Spazma Ƨonenčer 481
Micras Rock advance 3–1 on penalties.
4 Sloban Otvardket 0–4 Svorgas Scitenhima 4,895
5 Dyas Rangers 2–1 Olinket 12,864
6 Spartak Jogasim 2–0 Jogasim Rovers 9,859
7 Dallin Students' Union 1–5 Jogasim Revolution 6,981
8 Bordelor 1–4 Zeeburg Zeeburg FC 5,492

Third Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Dyas Scitenhima Ĵets 3–1 Zeeburg Zeeburg FC 26,044
2 Urzi Magalatska 1–2 Svorgas Scitenhima 12,197
3 Spartak Jogasim 0–1 Jogasim Revolution 7,503
4 Micras Rock 0–3 Dyas Rangers 411

Semi-Finals

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Dyas Scitenhima Ĵets 0–2 Jogasim Revolution 26,583
2 Svorgas Scitenhima 3–1 Dyas Rangers 31,902

Final

See Also