Difference between revisions of "2012–13 AEFA Champions' League"

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
 
Line 67: Line 67:
 
|stadium =[[Bèuz̢wàtûÿða̭ Sèàlkàr]], [[Bèuz̢wàtûÿða]], [[River Warriors' AR]]
 
|stadium =[[Bèuz̢wàtûÿða̭ Sèàlkàr]], [[Bèuz̢wàtûÿða]], [[River Warriors' AR]]
 
}}
 
}}
 
  
 
{{footballbox
 
{{footballbox

Latest revision as of 23:50, 4 December 2019

The 2012–13 AEFA Champions' League was the second edition of the AEFA Champions' League, which began on 3 October 2012 with the First Qualifying Round and ended on 6 February 2013. Twenty-six teams participated in the competition from eleven nations.

Domestic qualification

As the Gerenian League 1 had not completed its first season, a qualification tournament was held to determine its representatives. Ramez City White Stars and Mayfield Bazree AC qualified for the competition.

Senya was due to also hold qualifiers, but FADESS cancelled the tournament after one round of matches, selecting the top two clubs at Round 6 in the 2012–13 Senyan Top League as their representatives.

Lucerne held a two-legged qualifying match betwen its two clubs, Charon Sharks FC and Port Lucerne FC, with the Sharks winning.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Hurmu Hurmu International (1st) Mahoz HaSephardim Sajin FC (1st) North Antarctica A.C. Napianeso (1st) Safiria Miše FC (1st)
Novatainia Novatica United (1st) Antica Aurelius Academics (1st) Gerenia Ramez City White Stars (1st) Senya Kateki Blavisen FK (1st)
Entered in Second qualifying round
Hurmu FC Huyenkula (2nd) Mahoz HaSephardim NS United (2nd) Gerenia Mayfield Bazree AC (2nd) Babkha The Eternal FC (1st)
Hurmu Huyenkula 07 Sport (3rd) Mahoz HaSephardim Jerba Islanders (3rd) Safiria Mutual FC of Aňira (2nd) Babkha Kara Vipers (2nd)
Novatainia Ridgedon Rams (2nd) Antica Newport City FC (2nd) Senya Jogasim Revolution FC (2nd) Flanders FC Bruswerpen (1st)
Novatainia St Nova Strikers (3rd) North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI (2nd)
Entered in First qualifying round
Antica Skiron FA (3rd) North Antarctica SC Antarctica (3rd) Lucerne Charon Sharks FC (CW) River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK (1st)

Qualifying stages

First qualifying round

3 October 2012
Bèuz̢wàtûÿða̭ FK River Warriors 0 – 7 North Antarctica SC Antarctica
Robertsen Goal 7'37'55'
Villa Goal 11'
Golim Goal 18' (o.g.)
Vorgensen Goal 53'
Łapacz Goal 79'

3 October 2012
Charon Sharks FC Lucerne 1 – 6 Antica Skiron FA
Parkstone Goal 24' Calvert Goal 53'61'79'
Kantz Goal 67'
O'Toole Goal 72'
Swinger Goal 84'

Second qualifying round

10 October 2012
Mayfield Bazree AC Gerenia 1 – 0 Hurmu Huyenkula 07 Sport

10 October 2012
The Eternal FC Babkha 3 – 2
(a.e.t.)
North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

10 October 2012
Jogasim Revolution FC Senya 0 – 2 Novatainia St Nova Strikers

10 October 2012
Kara Vipers Babkha 1 – 3 Antica Newport City FC

10 October 2012
SC Antarctica North Antarctica 4 – 1 Mahoz HaSephardim Jerba Islanders

10 October 2012
FC Bruswerpen Flanders 0 – 3 Hurmu FC Huyenkula

10 October 2012
Skiron FA Antica 1 – 1
(a.e.t.)
Safiria Mutual FC of Aňira
    Penalties  
4 – 2  

10 October 2012
NS United Mahoz HaSephardim 1 – 2 Novatainia Ridgedon Rams

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Antica Newport City FC 6 3 1 2 9 6 +3 10 Advances to quarter-finals
Senya Kateki Blavisen FK 6 3 1 2 6 6 0 10
Babkha The Eternal FC 6 2 3 1 6 5 +1 9
Mahoz HaSephardim Sajin FC 6 1 1 4 3 7 −4 4
Group A results

17 October 2012
Kateki Blavisen FK Senya 1 – 2 Antica Newport City FC

17 October 2012
Sajin FC Mahoz HaSephardim 1 – 1 Babkha The Eternal FC

31 October 2012
Kateki Blavisen FK Senya 1 – 0 Mahoz HaSephardim Sajin FC

31 October 2012
Newport City FC Antica 2 – 0 Babkha The Eternal FC

14 November 2012
The Eternal FC Babkha 2 – 0 Senya Kateki Blavisen FK

14 November 2012
Sajin FC Mahoz HaSephardim 2 – 1 Antica Newport City FC

28 November 2012
Newport City FC Antica 1 – 2 Senya Kateki Blavisen FK

28 November 2012
The Eternal FC Babkha 1 – 0 Mahoz HaSephardim Sajin FC

12 December 2012
Sajin FC Mahoz HaSephardim 0 – 1 Senya Kateki Blavisen FK

12 December 2012
The Eternal FC Babkha 1 – 1 Antica Newport City FC

26 December 2012
Kateki Blavisen FK Senya 1 – 1 Babkha The Eternal FC

26 December 2012
Newport City FC Antica 2 – 0 Mahoz HaSephardim Sajin FC

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Antica Aurelius Academics 6 4 2 0 11 3 +8 14 Advances to quarter-finals
Safiria Miše FC 6 3 1 2 10 5 +5 10
Gerenia Mayfield Bazree AC 6 1 2 3 5 12 −7 5
Novatainia Ridgedon Rams 6 0 3 3 4 10 −6 3
Group B results

17 October 2012
Miše FC Safiria 3 – 0 Novatainia Ridgedon Rams

17 October 2012
Aurelius Academics Antica 4 – 0 Gerenia Mayfield Bazree AC

31 October 2012
Miše FC Safiria 0 – 1 Antica Aurelius Academics

31 October 2012
Ridgedon Rams Novatainia 1 – 1 Gerenia Mayfield Bazree AC

14 November 2012
Mayfield Bazree AC Gerenia 0 – 2 Safiria Miše FC

14 November 2012
Aurelius Academics Antica 1 – 1 Novatainia Ridgedon Rams

28 November 2012
Ridgedon Rams Novatainia 1 – 1 Safiria Miše FC

28 November 2012
Mayfield Bazree AC Gerenia 1 – 1 Antica Aurelius Academics

12 December 2012
Aurelius Academics Antica 2 – 1 Safiria Miše FC

12 December 2012
Mayfield Bazree AC Gerenia 2 – 1 Novatainia Ridgedon Rams

26 December 2012
Miše FC Safiria 3 – 1 Gerenia Mayfield Bazree AC

26 December 2012
Ridgedon Rams Novatainia 0 – 2 Antica Aurelius Academics

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
North Antarctica SC Antarctica 6 4 1 1 11 5 +6 13 Advances to quarter-finals
Novatainia St Nova Strikers 6 3 1 2 8 8 0 10
Hurmu Hurmu International 6 3 0 3 12 6 +6 9
Gerenia Ramez City White Stars 6 0 2 4 6 19 −13 2
Group C results

17 October 2012
Hurmu International Hurmu 1 – 0 Novatainia St Nova Strikers

17 October 2012
Ramez White City Stars Gerenia 1 – 3 North Antarctica SC Antarctica

31 October 2012
Hurmu International Hurmu 6 – 0 Gerenia Ramez White City Stars

31 October 2012
St Nova Strikers Novatainia 2 – 3 North Antarctica SC Antarctica

14 November 2012
SC Antarctica North Antarctica 3 – 0 Hurmu Hurmu International

14 November 2012
Ramez City White Stars Gerenia 2 – 3 Novatainia St Nova Strikers

28 November 2012
St Nova Strikers Novatainia 2 – 1 Hurmu Hurmu International

28 November 2012
SC Antarctica North Antarctica 1 – 1 Gerenia Ramez White City Stars

12 December 2012
Ramez White City Stars Gerenia 0 – 4 Hurmu Hurmu International

12 December 2012
SC Antarctica North Antarctica 0 – 1 Novatainia St Nova Strikers

26 December 2012
Hurmu International Hurmu 0 – 1 North Antarctica SC Antarctica

26 December 2012
St Nova Strikers Novatainia 2 – 2 Gerenia Ramez City White Stars

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Antica Skiron FA 6 4 1 1 11 5 +6 13 Advances to quarter-finals
Novatainia Novatica United 6 2 2 2 10 5 +5 8
North Antarctica A.C. Napianeso 6 1 4 1 5 6 −1 7
Hurmu FC Huyenkula 6 0 3 3 3 13 −10 3
Group D results

17 October 2012
A.C. Napianeso North Antarctica 1 – 1 Antica Skiron FA

17 October 2012
Novatica United Novatainia 1 – 1 Hurmu FC Huyenkula

31 October 2012
A.C. Napianeso North Antarctica 2 – 1 Novatainia Novatica United

31 October 2012
Skiron FA Antica 2 – 0 Hurmu FC Huyenkula

14 November 2012
FC Huyenkula Hurmu 1 – 1 North Antarctica A.C. Napianeso

14 November 2012
Novatica United Novatainia 3 – 0 Antica Skiron FA

28 November 2012
Skiron FA Antica 2 – 0 North Antarctica A.C. Napianeso

28 November 2012
FC Huyenkula Hurmu 0 – 4 Novatainia Novatica United

12 December 2012
Novatica United Novatainia 1 – 1 North Antarctica A.C. Napianeso

12 December 2012
FC Huyenkula Hurmu 1 – 5 Antica Skiron FA

26 December 2012
A.C. Napianeso North Antarctica 0 – 0 Hurmu FC Huyenkula

26 December 2012
Skiron FA Antica 1 – 0 Novatainia Novatica United

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over a single match, held on 9 January 2013. Draws went to extra time and penalties.

9 January 2013
Aurelius Academics Antica 2 – 1 Novatainia Novatica United

9 January 2013
SC Antarctica North Antarctica 1 – 1
(a.e.t.)
Safiria Miše FC
    Penalties  
4 – 3  

9 January 2013
Skiron FA Antica 2 – 3 Senya Kateki Blavisen FK

9 January 2013
Newport City FC Antica 1 – 0 Novatainia St Nova Strikers

Semi-finals

The semi-finals were held over a single match, held on 23 January 2013. Draws went to extra time and penalties.

23 January 2013
Kateki Blavisen FK Senya 1 – 3 Antica Aurelius Academics

23 January 2013
Newport City FC Antica 0 – 1 North Antarctica SC Antarctica

Final

The final was held over a single match, held on 6 February 2013. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

6 February 2013
Aurelius Academics Antica 1 – 1
(a.e.t.)
North Antarctica SC Antarctica
Ends Goal 49' Robertsen Goal 77'
    Penalties  
Ends Scored
Meres Scored
Oldham Scored
Urquell Scored
College Scored
5 – 3 Robertsen Missed (Saved)
Vorgensen Scored
Łapacz Scored
Smalling Scored