2017–18 AEFA Cup: Difference between revisions
mNo edit summary |
|||
(97 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
The '''{{PAGENAME}}''' | The '''{{PAGENAME}}''' was the seventh edition of the [[AEFA Cup]], which began on 30 August 2017 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2018. Sixty-four teams participated in the competition from twenty-two nations. | ||
==List of qualified teams== | ==List of qualified teams== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: left;" width=" | {| class="wikitable" style="text-align: left;" width="82%" | ||
|- | |||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Round of 16|Round of 16]] | |||
|- | |||
|width="25%"|{{team flag|Lakkvia|name=FC Kaupang}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|width="25%"|{{team flag|Senya|name=Dyas Scitenhima Ĵets FK}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|width="25%"|{{team flag|Lamantia|name=King's Lynn Town FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|width="25%"|{{team flag|Florian Republic|name=Red Bear Dragonmoor}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|- | |- | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Gerenia|name=KZ Clementsgrad}} <small>([[2016–17 Gerenian League 1|4th]])</small> | ||
| | |{{team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} <small>([[2016–17 Senyan League|4th]])</small> | ||
| | |{{team flag|Stormark|name=Jeunesse d'Iduna}} <small>(4th)</small> | ||
| | |{{team flag|Neo Patrova|name=Dragons FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Gerenia|name=KZ Santamarina}} <small>([[2016 Gerenian National Cup|CR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Senya|name=Svorgas Scitenhima FK}} <small>([[2016–17 Kopa Sanya|CR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Gotzborg|name=Eldeburgh FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Réunion|name=Dynamo Fournaise}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Lakkvia|name=FC Huyenkula}} <small>(CW)</small> | ||
| | |{{team flag|Stormark|name=Blue Boys Differance}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Gotzborg|name=Schaffhausen FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Victoria||old|name=Victoria FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Third qualifying round|Third | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Third qualifying round|Third qualifying round]] | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Gerenia|name=KA Bazree Mäeklenes}} <small>([[2016–17 Gerenian League 1|6th]])</small> | ||
| | |{{team flag|Stormark|name=Bohemians Tromsø}} <small>(5th)</small> | ||
| | |{{team flag|Lamantia|name=Nordkamp FC}} <small>(3rd)</small> | ||
| | |{{team flag|Constancia||old|name=Palace Domestics FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Lakkvia|name=Frostborg Hurmu}} <small>(5th)</small> | ||
| | |{{team flag|Gotzborg|name=Regensborg FC}} <small>(4th)</small> | ||
| | |{{team flag|River Warriors||old|name=FC Mahūti}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Nedland|name=Nuví Pelezu FK}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Senya|name=Svorgas FC}} <small>([[2016–17 Senyan League|7th]])</small> | ||
| | |{{team flag|Lamantia|name=AFC Colgrad}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Arboria|name=Relgannan Raiders}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Raspur|name=Martyrs of Ashura FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Second qualifying round|Second | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Second qualifying round|Second qualifying round]] | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Lakkvia|name=AC Pojoinenkaupunki}} <small>(6th)</small> | ||
| | |{{team flag|Réunion|name=Mafatte FC}} <small>(CW)</small> | ||
| | |{{team flag|Astaronia|name=FK Akvilanija}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Jingdao|name=Daocheng FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Stormark|name=Straumsfjordur IL}} <small>(6th)</small> | ||
| | |{{team flag|River Warriors||old|name=Bèuʐwàtûÿða̭ FK}} <small>(CW)</small> | ||
| | |{{team flag|Dura|name=Hawshire Islanders FC}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Saint Andre|name=FC Port St Andre}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Neo Patrova|name=FC Freedom}} <small>(3rd)</small> | ||
| | |{{team flag|Victoria||old|name=Newhaven FC}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Eklesia|name=FC Samtsvaneveli}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | ||
| | |{{team flag|Xhusor|name=FC Hull City Tigers}} <small>([[2017–18 AEFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | ||
|- | |- | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#First qualifying round|First | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#First qualifying round|First qualifying round]] | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Gotzborg|name=Feldberg FC}} <small>(5th)</small> | ||
| | |{{team flag|Arboria|name=Vinopolis Vipers}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Dura|name=Trampet Town FC}} <small>(3rd)</small> | ||
| | |{{team flag|Kingdom of Coria|name=FK Energija Malingre}} <small>([[2016–17 Corian Cup|CR]])</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Lamantia|name=Borussia Bergdorf}} <small>(4th)</small> | ||
| | |{{team flag|Arboria|name=Meiridosa United}} <small>(3rd)</small> | ||
| | |{{team flag|Eklesia|name=Alubali Zugashvili}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Nedland|name=Telemart Vudin}} <small>(2nd)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Neo Patrova|name=Stars and Stripes FC}} <small>(4th)</small> | ||
| | |{{team flag|Astaronia|name=FK Novatika}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Florian Republic||old|name=Northcliff United}} <small>([[Florian Premier League Summer Series|2nd]])</small> | ||
| | |{{team flag|Nedland|name=KFK Dijaspora}} <small>(3rd)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Réunion|name=A. E. Ronald Reagan}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Astaronia|name=Pobeda Nizbejn}} <small>(3rd)</small> | ||
| | |{{team flag|Florian Republic||old|name=Westlake Town}} <small>([[Florian Premier League Summer Series|3rd]])</small> | ||
| | |{{team flag|Raspur|name=Raspur Militants}} <small>(2nd)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|River Warriors||old|name=Ħiberħían}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Constancia||old|name=Vey Home Guard FC}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Jingdao|name=Xiacheng Shining Light}} <small>(CW)</small> | ||
| | |{{team flag|Saint Andre|name=Meir FC}} <small>(CW)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Victoria||old|name=Buthminster FC}} <small>(3rd)</small> | ||
| | |{{team flag|Dura|name=Hawshire FC}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Kingdom of Coria|name=Mornari Averna}} <small>([[2016–17 Corian SuperLiga|2nd]])</small> | ||
| | |{{team flag|Xhusor|name=Al-Xhusor}} <small>(CW)</small> | ||
|} | |} | ||
==Qualifying stages== | ==Qualifying stages== | ||
===First qualifying round=== | ===First qualifying round=== | ||
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 30 August 2017, and the second on 6 September 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{Two leg start}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Xhusor|name=Al-Xhusor}} || 1–2 | {{team flag|Dura|name=Trampet Town FC}} || 1–0 | 0–2<br>{{aet}}}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Florian Republic||old|name=Westlake Town}} || 1–1 ([[wikipedia:Away goals rule|a]]) | {{team flag|Lamantia|name=Borussia Bergdorf}} || 0–0 | 1–1}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Jingdao|name=Xiacheng Shining Light}} || 1–4 | {{team flag|Florian Republic||old|name=Northcliff United}} || 0–2 | 1–2}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Arboria|name=Meiridosa United}} || 3–2 | {{team flag|River Warriors||old|name=Ħiberħían}} || 2–2 | 1–0}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Constancia||old|name=Vey Home Guard FC}} || 2–2 ([[wikipedia:Away goals rule|a]]) | {{team flag|Kingdom of Coria|name=FK Energija Malingre}} || 2–1 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Réunion|name=A. E. Ronald Reagan}} || 0–3 | {{team flag|Gotzborg|name=Feldberg FC}} || 0–1 | 0–2}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Astaronia|name=Pobeda Nizbejn}} || 1–1 ([[wikipedia:Away goals rule|a]]) | {{team flag|Raspur|name=Raspur Militants}} || 1–1 | 0–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Kingdom of Coria|name=Mornari Averna}} || 4–2 | {{team flag|Neo Patrova|name=Stars and Stripes FC}} || 2–0 | 2–2}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Dura|name=Hawshire FC}} || 4–1 | {{team flag|Saint Andre|name=Meir FC}} || 4–1 | 0–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Astaronia|name=FK Novatika}} || 2–2 ([[wikipedia:Away goals rule|a]]) | {{team flag|Nedland|name=Telemart Vudin}} || 1–0 | 1–2}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Eklesia|name=Alubali Zugashvili}} || 1–9 | {{team flag|Arboria|name=Vinopolis Vipers}} || 1–3 | 0–6}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Nedland|name=KFK Dijaspora}} || 0–2 | {{team flag|Victoria||old|name=Buthminster FC}} || 0–0 | 0–2}} | |||
{{Two leg end}} | |||
===Second qualifying round=== | |||
The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 13 September 2017, and the second on 20 September 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{Two leg start}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Kingdom of Coria|name=Mornari Averna}} || 14–0 | {{team flag|Eklesia|name=FC Samtsvaneveli}} || 8–0 | 6–0}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Dura|name=Hawshire FC}} || 1–3 | {{team flag|Neo Patrova|name=FC Freedom}} || 1–2 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Florian Republic||old|name=Northcliff United}} || 2–2<br>4–2 {{pens}} | {{team flag|Stormark|name=Straumsfjordur IL}} || 1–1 | 1–1<br>{{aet}}}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Astaronia|name=FK Novatika}} || 1–5 | {{team flag|Lakkvia|name=AC Pojoinenkaupunki}} || 1–3 | 0–2}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Kingdom of Coria|name=FK Energija Malingre}} || 0–4 | {{team flag|Astaronia|name=FK Akvilanija}} || 0–2 | 0–2}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Arboria|name=Vinopolis Vipers}} || 1–3 | {{team flag|Victoria||old|name=Newhaven FC}} || 1–2 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Victoria||old|name=Buthminster FC}} || 7–1 | {{team flag|Saint Andre|name=FC Port St Andre}} || 4–0 | 3–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Arboria|name=Meiridosa United}} || 2–1 | {{team flag|River Warriors||old|name=Bèuʐwàtûÿða̭ FK}} || 2–1 | 0–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Florian Republic||old|name=Westlake Town}} || 3–2 | {{team flag|Réunion|name=Mafatte FC}} || 2–0 | 1–2}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Dura|name=Trampet Town FC}} || 0–6 | {{team flag|Jingdao|name=Daocheng FC}} || 0–5 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Gotzborg|name=Feldberg FC}} || 1–0 | {{team flag|Dura|name=Hawshire Islanders FC}} || 1–0 | 0–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Raspur|name=Raspur Militants}} || 2–1 | {{team flag|Xhusor|name=FC Hull City Tigers}} || 1–0 | 1–1}} | |||
{{Two leg end}} | |||
===Third qualifying round=== | |||
The third qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 27 September 2017, and the second on 4 October 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{Two leg start}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Lakkvia|name=AC Pojoinenkaupunki}} || 7–1 | {{team flag|Lamantia|name=Nordkamp FC}} || 5–1 | 2–0}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Neo Patrova|name=FC Freedom}} || 0–3 | {{team flag|Gerenia|name=KA Bazree Mäeklenes}} || 0–2 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Jingdao|name=Daocheng FC}} || 2–0 | {{team flag|River Warriors||old|name=FC Mahūti}} || 1–0 | 1–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Kingdom of Coria|name=Mornari Averna}} || 2–1 | {{team flag|Lamantia|name=AFC Colgrad}} || 2–0 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Gotzborg|name=Feldberg FC}} || 2–2 ([[wikipedia:Away goals rule|a]]) | {{team flag|Stormark|name=Bohemians Tromsø}} || 2–1 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Victoria||old|name=Buthminster FC}} || 1–5 | {{team flag|Senya|name=Svorgas FC}} || 0–2 | 1–3}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Arboria|name=Meiridosa United}} || 3–6 | {{team flag|Lakkvia|name=Frostborg Hurmu}} || 0–3 | 3–3}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Florian Republic||old|name=Westlake Town}} || 5–0 | {{team flag|Constancia||old|name=Palace Domestics FC}} || 3–0 | 2–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Astaronia|name=FK Akvilanija}} || 3–3<br>5–4 {{pens}} | {{team flag|Raspur|name=Martyrs of Ashura FC}} || 2–1 | 1–2<br>{{aet}}}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Raspur|name=Raspur Militants}} || 0–1 | {{team flag|Nedland|name=Nuví Pelezu FK}} || 0–0 | 0–1<br>{{aet}}}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Florian Republic||old|name=Northcliff United}} || 4–2 | {{team flag|Arboria|name=Relgannan Raiders}} || 3–1 | 1–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Victoria||old|name=Newhaven FC}} || 2–1 | {{team flag|Gotzborg|name=Regensborg FC}} || 1–0 | 1–1}} | |||
{{Two leg end}} | |||
==Group stage== | |||
===Group A=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gerenia|name=KZ Clementsgrad}} | |||
|6 |{{!!}} 6 {{!!}} 0 {{!!}} 0 {{!!}} 16 {{!!}} 2 {{!!}} +14 ||'''18''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Round of 16|round of 16]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Senya|name=Svorgas FC}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 6 {{!!}} 12 {{!!}} −6 ||'''8''' | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gotzborg|name=Schaffhausen FC}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 3 {{!!}} 3 {{!!}} 4 {{!!}} −1 ||'''5''' | |||
|rowspan="2"| | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Stormark|name=Bohemians Tromsø}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 0 {{!!}} 5 {{!!}} 5 {{!!}} 12 {{!!}} −7 ||'''3''' | |||
|} | |||
{{collapse top|Group A results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas FC {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = | |score =0 – 7 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Clementsgrad | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Bohemians Tromsø {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Schaffhausen FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Bohemians Tromsø {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = | |score =2 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Schaffhausen FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | ||
|score = | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Clementsgrad | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Clementsgrad {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Bohemians Tromsø | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Schaffhausen FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | ||
|score = | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Bohemians Tromsø {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = | |score =1 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Clementsgrad | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas FC {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score =0 – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Schaffhausen FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas FC {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score =2 – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Bohemians Tromsø | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Clementsgrad {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score =1 – 0 | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Schaffhausen FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Clementsgrad {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = | |score =3 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Schaffhausen FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | ||
|score = | |score =1 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Bohemians Tromsø | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
===Group B=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Senya|name=Svorgas Scitenhima FK}} | |||
|6 |{{!!}} 6 {{!!}} 0 {{!!}} 0 {{!!}} 15 {{!!}} 3 {{!!}} +12 ||'''18''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Round of 16|round of 16]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Kingdom of Coria|name=Mornari Averna}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 9 {{!!}} 10 {{!!}} −1 ||'''8''' | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gotzborg|name=Eldeburgh FC}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 1 {{!!}} 4 {{!!}} 5 {{!!}} 8 {{!!}} −3 ||'''4''' | |||
|rowspan="2"| | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Nedland|name=Nuví Pelezu FK}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 1 {{!!}} 4 {{!!}} 5 {{!!}} 13 {{!!}} −8 ||'''4''' | |||
|} | |||
{{collapse top|Group B results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Mornari Averna {{team flag|Kingdom of Coria|flag}} | ||
|score =1 – | |score =1 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Nuví Pelezu FK {{team flag|Nedland|flag}} | ||
|score =0 – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Nuví Pelezu FK {{team flag|Nedland|flag}} | ||
|score = | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Kingdom of Coria|flag}} Mornari Averna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | ||
|score = | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score =4 – 1 | |score =4 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Nedland|flag}} Nuví Pelezu FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | ||
|score = | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Kingdom of Coria|flag}} Mornari Averna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 =FK | |team1 =Nuví Pelezu FK {{team flag|Nedland|flag}} | ||
|score =1 – | |score =1 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Mornari Averna {{team flag|Kingdom of Coria|flag}} | ||
|score = | |score =3 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Mornari Averna {{team flag|Kingdom of Coria|flag}} | ||
|score = | |score =3 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Nedland|flag}} Nuví Pelezu FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Kingdom of Coria|flag}} Mornari Averna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | ||
|score = | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Nedland|flag}} Nuví Pelezu FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
=== | ===Group C=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gerenia|name=KA Bazree Mäeklenes}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 2 {{!!}} 0 {{!!}} 15 {{!!}} 1 {{!!}} +14 ||'''14''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Round of 16|round of 16]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 2 {{!!}} 0 {{!!}} 10 {{!!}} 0 {{!!}} +10 ||'''14''' | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Lakkvia|name=Frostborg Hurmu}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 0 {{!!}} 4 {{!!}} 5 {{!!}} 7 {{!!}} −2 ||'''6''' | |||
|rowspan="2"| | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Neo Patrova|name=Dragons FC}} | |||
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 0 {{!!}} 6 {{!!}} 0 {{!!}} 22 {{!!}} −22 ||'''0''' | |||
|} | |||
{{collapse top|Group C results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Frostborg Hurmu {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KA Bazree Mäeklenes {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =6 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Neo Patrova|flag}} Dragons FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KA Bazree Mäeklenes {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =3 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Frostborg Hurmu | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Dragons FC {{team flag|Neo Patrova|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KA Bazree Mäeklenes | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Dragons FC {{team flag|Neo Patrova|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Frostborg Hurmu | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KA Bazree Mäeklenes {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Frostborg Hurmu {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Neo Patrova|flag}} Dragons FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =13 | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Frostborg Hurmu {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KA Bazree Mäeklenes | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =5 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Neo Patrova|flag}} Dragons FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Frostborg Hurmu | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Dragons FC {{team flag|Neo Patrova|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 5 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KA Bazree Mäeklenes | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
===Group D=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gerenia|name=KZ Santamarina}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 2 {{!!}} 0 {{!!}} 10 {{!!}} 2 {{!!}} +8 ||'''14''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Round of 16|round of 16]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Florian Republic|name=Northcliff United}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 9 {{!!}} 7 {{!!}} +4 ||'''10''' | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Astaronia|name=FK Akvilanija}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 3 {{!!}} 7 {{!!}} 12 {{!!}} −5 ||'''5''' | |||
|rowspan="2"| | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Réunion|name=Dynamo Fournaise}} | |||
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 3 {{!!}} 3 {{!!}} 5 {{!!}} 10 {{!!}} −5 ||'''3''' | |||
|} | |||
{{collapse top|Group D results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Northcliff United {{team flag|Florian Republic|flag|old}} | ||
|score = – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Santamarina | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =FK Akvilanija {{team flag|Astaronia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Réunion|flag}} Dynamo Fournaise | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =FK Akvilanija {{team flag|Astaronia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag|old}} Northcliff United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Dynamo Fournaise {{team flag|Réunion|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Santamarina | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Santamarina {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =3 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Astaronia|flag}} FK Akvilanija | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Dynamo Fournaise {{team flag|Réunion|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag|old}} Northcliff United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =FK Akvilanija {{team flag|Astaronia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Santamarina | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Northcliff United {{team flag|Florian Republic|flag|old}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Réunion|flag}} Dynamo Fournaise | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =13 | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Northcliff United {{team flag|Florian Republic|flag}} | ||
|score = – | |score =4 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Astaronia|flag}} FK Akvilanija | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Santamarina {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Réunion|flag}} Dynamo Fournaise | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Santamarina {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag}} Northcliff United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Dynamo Fournaise {{team flag|Réunion|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Astaronia|flag}} FK Akvilanija | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
=== | ===Group E=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Victoria||old|name=Victoria FC}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 7 {{!!}} 4 {{!!}} +3 ||'''10''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Round of 16|round of 16]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Lakkvia|name=AC Pojoinenkaupunki}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 0 {{!!}} 3 {{!!}} 9 {{!!}} 5 {{!!}} +4 ||'''9''' | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Florian Republic|name=Westlake Town}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 4 {{!!}} 7 {{!!}} −3 ||'''8''' | |||
|rowspan="2"| | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Stormark|name=Jeunesse d'Iduna}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 1 {{!!}} 3 {{!!}} 3 {{!!}} 7 {{!!}} −4 ||'''7''' | |||
|} | |||
{{collapse top|Group E results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Westlake Town {{team flag|Florian Republic|flag|old}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Jeunesse d'Iduna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =AC Pojoinenkaupunki {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Victoria|flag|old}} Victoria FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =AC Pojoinenkaupunki {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =3 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag|old}} Westlake Town | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Victoria FC {{team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Jeunesse d'Iduna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Jeunesse d'Iduna {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} AC Pojoinenkaupunki | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Victoria FC {{team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|score = – | |score =3 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag|old}} Westlake Town | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =AC Pojoinenkaupunki {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =4 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Jeunesse d'Iduna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Westlake Town {{team flag|Florian Republic|flag|old}} | ||
|score = – | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Victoria|flag|old}} Victoria FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Westlake Town {{team flag|Florian Republic|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} AC Pojoinenkaupunki | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Jeunesse d'Iduna {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Victoria|flag|old}} Victoria FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =27 | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Jeunesse d'Iduna {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag}} Westlake Town | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Victoria FC {{team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|score = – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} AC Pojoinenkaupunki | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
===Group F=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Lakkvia|name=FC Huyenkula}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 2 {{!!}} 0 {{!!}} 7 {{!!}} 0 {{!!}} +7 ||'''14''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Round of 16|round of 16]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Stormark|name=Blue Boys Differance}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 1 {{!!}} 3 {{!!}} 3 {{!!}} 5 {{!!}} −2 ||'''7''' | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Victoria||old|name=Newhaven FC}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 3 {{!!}} 2 {{!!}} 3 {{!!}} 5 {{!!}} −2 ||'''6''' | |||
|rowspan="2"| | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Jingdao|name=Daocheng FC}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 3 {{!!}} 2 {{!!}} 5 {{!!}} −3 ||'''5''' | |||
|} | |||
{{collapse top|Group F results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Newhaven FC {{team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Huyenkula | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =18 October 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Daocheng FC {{team flag|Jingdao|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Blue Boys Differance | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Daocheng FC {{team flag|Jingdao|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Victoria|flag|old}} Newhaven FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =1 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Blue Boys Differance {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Huyenkula | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =FC Huyenkula {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Jingdao|flag}} Daocheng FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =15 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Blue Boys Differance {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Victoria|flag|old}} Newhaven FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Daocheng FC {{team flag|Jingdao|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Huyenkula | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =29 November 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Newhaven FC {{team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Blue Boys Differance | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Newhaven FC {{team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Jingdao|flag}} Daocheng FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =13 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =FC Huyenkula {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Blue Boys Differance | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =27 | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =FC Huyenkula {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Victoria|flag|old}} Newhaven FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =27 December 2017 | ||
|team1 = | |team1 =Blue Boys Differance {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Jingdao|flag}} Daocheng FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
==Knock-out stages== | ==Knock-out stages== | ||
=== | ===Round of 16=== | ||
The second round | The second round was held over two legs, with the first leg being played on 10 January 2018, and the second on 17 January 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Mornari Averna {{team flag|Kingdom of Coria|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Victoria|flag|old}} Victoria FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 853: | Line 998: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Victoria FC {{team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Kingdom of Coria|flag}} Mornari Averna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[Mornari Averna]] win 2–0 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas FC {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Huyenkula | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 872: | Line 1,019: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =FC Huyenkula {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[FC Huyenkula]] win 5–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Clementsgrad | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 891: | Line 1,040: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Clementsgrad {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 1<br>{{aet}} | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
|penalties1 = | |||
|penaltyscore =3 – 5 | |||
|penalties2 = | |||
}} | }} | ||
''Scores tied at 2–2 on aggregate. [[Kateki Blavisen FK]] win on penalties.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =AC Pojoinenkaupunki {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 910: | Line 1,064: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} AC Pojoinenkaupunki | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[Svorgas Scitenhima FK]] win 3–1 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Blue Boys Differance {{team flag|Stormark|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KA Bazree Mäeklenes | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 929: | Line 1,085: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =KA Bazree Mäeklenes {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =3 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Blue Boys Differance | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[KA Bazree Mäeklenes]] win 6–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Red Bear Dragonmoor {{team flag|Florian Republic|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 948: | Line 1,106: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag}} Red Bear Dragonmoor | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[Dyas Scitenhima Ĵets FK]] win 4–0 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Northcliff United {{team flag|Florian Republic|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Kaupang | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 967: | Line 1,127: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =FC Kaupang {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag}} Northcliff United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[Northcliff United]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =10 January 2018 | |date =10 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =King's Lynn Town FC {{team flag|Lamantia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Santamarina | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 986: | Line 1,148: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =17 January 2018 | |date =17 January 2018 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Santamarina {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0<br>{{aet}} | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lamantia|flag}} King's Lynn Town FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[KZ Santamarina]] win 1–0 on aggregate.'' | |||
===Quarter-finals=== | ===Quarter-finals=== | ||
The quarter-finals | The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 7 February 2018, and the second on 21 February 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =7 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 1,007: | Line 1,171: | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =21 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[Kateki Blavisen FK]] win 5–3 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =7 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Santamarina {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Huyenkula | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 1,027: | Line 1,192: | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =21 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =FC Huyenkula {{team flag|Lakkvia|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0<br>{{aet}} | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Santamarina | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
|penalties1 = | |||
|penaltyscore =2 – 4 | |||
|penalties2 = | |||
}} | }} | ||
''Scores tied at 1–1 on aggregate. [[KZ Santamarina]] win on penalties.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =7 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Northcliff United {{team flag|Florian Republic|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Kingdom of Coria|flag}} Mornari Averna | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 1,047: | Line 1,216: | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =21 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Mornari Averna {{team flag|Kingdom of Coria|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 0<br>{{aet}} | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag}} Northcliff United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
|penalties1 = | |||
|penaltyscore =8 – 9 | |||
|penalties2 = | |||
}} | }} | ||
''Scores tied at 1–1 on aggregate. [[Northcliff United]] win on penalties.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =7 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KA Bazree Mäeklenes | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 1,067: | Line 1,240: | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =21 February 2018 | ||
|team1 = | |team1 =KA Bazree Mäeklenes {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =0 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[Dyas Scitenhima Ĵets FK]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
===Semi-finals=== | ===Semi-finals=== | ||
The semi-finals | The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 21 March 2018, and the second on 4 April 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =21 March 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Northcliff United {{team flag|Florian Republic|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KZ Santamarina | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 1,090: | Line 1,264: | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =4 April 2018 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Santamarina {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Florian Republic|flag}} Northcliff United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[KZ Santamarina]] win 3–1 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =21 March 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 2 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 1,110: | Line 1,285: | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =4 April 2018 | ||
|team1 = | |team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | ||
|score = – | |score =2 – 0 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
''[[Kateki Blavisen FK]] win 4–2 on aggregate.'' | |||
===Final=== | ===Final=== | ||
The final | The final was held over a single match, held on 16 May 2018. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = | |date =16 May 2018 | ||
|team1 = | |team1 =KZ Santamarina {{team flag|Gerenia|flag}} | ||
|score = – | |score =1 – 3 | ||
|team2 = | |team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | ||
| | |goals1 = [[Konstantîn Sökerat|Sökerat]] {{goal|82}} | ||
|goals2 = | |goals2 = [[Armando Uggè|Uggè]] {{goal|3||42||67}} | ||
|stadium = | |stadium =[[The Walks]], [[King's Lynn]] | ||
}} | }} | ||
{{AEFA nav}} | {{AEFA nav}} | ||
{{FMF season nav|2017|18|FWC=}} | |||
[[Category:Football competitions]] | [[Category:Football competitions]] |
Latest revision as of 23:45, 21 July 2022
The 2017–18 AEFA Cup was the seventh edition of the AEFA Cup, which began on 30 August 2017 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2018. Sixty-four teams participated in the competition from twenty-two nations.
List of qualified teams
Qualifying stages
First qualifying round
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 30 August 2017, and the second on 6 September 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Al-Xhusor | 1–2 | Trampet Town FC | 1–0 | 0–2 (a.e.t.) |
Westlake Town | 1–1 (a) | Borussia Bergdorf | 0–0 | 1–1 |
Xiacheng Shining Light | 1–4 | Northcliff United | 0–2 | 1–2 |
Meiridosa United | 3–2 | Ħiberħían | 2–2 | 1–0 |
Vey Home Guard FC | 2–2 (a) | FK Energija Malingre | 2–1 | 0–1 |
A. E. Ronald Reagan | 0–3 | Feldberg FC | 0–1 | 0–2 |
Pobeda Nizbejn | 1–1 (a) | Raspur Militants | 1–1 | 0–0 |
Mornari Averna | 4–2 | Stars and Stripes FC | 2–0 | 2–2 |
Hawshire FC | 4–1 | Meir FC | 4–1 | 0–0 |
FK Novatika | 2–2 (a) | Telemart Vudin | 1–0 | 1–2 |
Alubali Zugashvili | 1–9 | Vinopolis Vipers | 1–3 | 0–6 |
KFK Dijaspora | 0–2 | Buthminster FC | 0–0 | 0–2 |
Second qualifying round
The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 13 September 2017, and the second on 20 September 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Mornari Averna | 14–0 | FC Samtsvaneveli | 8–0 | 6–0 |
Hawshire FC | 1–3 | FC Freedom | 1–2 | 0–1 |
Northcliff United | 2–2 4–2 (pens) |
Straumsfjordur IL | 1–1 | 1–1 (a.e.t.) |
FK Novatika | 1–5 | AC Pojoinenkaupunki | 1–3 | 0–2 |
FK Energija Malingre | 0–4 | FK Akvilanija | 0–2 | 0–2 |
Vinopolis Vipers | 1–3 | Newhaven FC | 1–2 | 0–1 |
Buthminster FC | 7–1 | FC Port St Andre | 4–0 | 3–1 |
Meiridosa United | 2–1 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 2–1 | 0–0 |
Westlake Town | 3–2 | Mafatte FC | 2–0 | 1–2 |
Trampet Town FC | 0–6 | Daocheng FC | 0–5 | 0–1 |
Feldberg FC | 1–0 | Hawshire Islanders FC | 1–0 | 0–0 |
Raspur Militants | 2–1 | FC Hull City Tigers | 1–0 | 1–1 |
Third qualifying round
The third qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 27 September 2017, and the second on 4 October 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
AC Pojoinenkaupunki | 7–1 | Nordkamp FC | 5–1 | 2–0 |
FC Freedom | 0–3 | KA Bazree Mäeklenes | 0–2 | 0–1 |
Daocheng FC | 2–0 | FC Mahūti | 1–0 | 1–0 |
Mornari Averna | 2–1 | AFC Colgrad | 2–0 | 0–1 |
Feldberg FC | 2–2 (a) | Bohemians Tromsø | 2–1 | 0–1 |
Buthminster FC | 1–5 | Svorgas FC | 0–2 | 1–3 |
Meiridosa United | 3–6 | Frostborg Hurmu | 0–3 | 3–3 |
Westlake Town | 5–0 | Palace Domestics FC | 3–0 | 2–0 |
FK Akvilanija | 3–3 5–4 (pens) |
Martyrs of Ashura FC | 2–1 | 1–2 (a.e.t.) |
Raspur Militants | 0–1 | Nuví Pelezu FK | 0–0 | 0–1 (a.e.t.) |
Northcliff United | 4–2 | Relgannan Raiders | 3–1 | 1–1 |
Newhaven FC | 2–1 | Regensborg FC | 1–0 | 1–1 |
Group stage
Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KZ Clementsgrad | 6 | 6 | 0 | 0 | 16 | 2 | +14 | 18 | Advances to round of 16 |
Svorgas FC | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 12 | −6 | 8 | |
Schaffhausen FC | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 4 | −1 | 5 | |
Bohemians Tromsø | 6 | 1 | 0 | 5 | 5 | 12 | −7 | 3 |
Group A results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Svorgas Scitenhima FK | 6 | 6 | 0 | 0 | 15 | 3 | +12 | 18 | Advances to round of 16 |
Mornari Averna | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 10 | −1 | 8 | |
Eldeburgh FC | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 8 | −3 | 4 | |
Nuví Pelezu FK | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 13 | −8 | 4 |
Group B results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group C
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KA Bazree Mäeklenes | 6 | 4 | 2 | 0 | 15 | 1 | +14 | 14 | Advances to round of 16 |
Kateki Blavisen FK | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 0 | +10 | 14 | |
Frostborg Hurmu | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 7 | −2 | 6 | |
Dragons FC | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 22 | −22 | 0 |
Group C results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group D
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KZ Santamarina | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 2 | +8 | 14 | Advances to round of 16 |
Northcliff United | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 7 | +4 | 10 | |
FK Akvilanija | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 12 | −5 | 5 | |
Dynamo Fournaise | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 10 | −5 | 3 |
Group D results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group E
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Victoria FC | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 4 | +3 | 10 | Advances to round of 16 |
AC Pojoinenkaupunki | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 5 | +4 | 9 | |
Westlake Town | 6 | 2 | 2 | 2 | 4 | 7 | −3 | 8 | |
Jeunesse d'Iduna | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 7 | −4 | 7 |
Group E results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group F
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FC Huyenkula | 6 | 4 | 2 | 0 | 7 | 0 | +7 | 14 | Advances to round of 16 |
Blue Boys Differance | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 5 | −2 | 7 | |
Newhaven FC | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 5 | −2 | 6 | |
Daocheng FC | 6 | 1 | 2 | 3 | 2 | 5 | −3 | 5 |
Group F results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Knock-out stages
Round of 16
The second round was held over two legs, with the first leg being played on 10 January 2018, and the second on 17 January 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
10 January 2018
|
Mornari Averna | 2 – 0 | Victoria FC |
---|---|---|
17 January 2018
|
Victoria FC | 0 – 0 | Mornari Averna |
---|---|---|
Mornari Averna win 2–0 on aggregate.
10 January 2018
|
Svorgas FC | 1 – 3 | FC Huyenkula |
---|---|---|
17 January 2018
|
FC Huyenkula | 2 – 1 | Svorgas FC |
---|---|---|
FC Huyenkula win 5–2 on aggregate.
10 January 2018
|
Kateki Blavisen FK | 1 – 1 | KZ Clementsgrad |
---|---|---|
Scores tied at 2–2 on aggregate. Kateki Blavisen FK win on penalties.
10 January 2018
|
AC Pojoinenkaupunki | 0 – 1 | Svorgas Scitenhima FK |
---|---|---|
17 January 2018
|
Svorgas Scitenhima FK | 2 – 1 | AC Pojoinenkaupunki |
---|---|---|
Svorgas Scitenhima FK win 3–1 on aggregate.
10 January 2018
|
Blue Boys Differance | 2 – 3 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
17 January 2018
|
KA Bazree Mäeklenes | 3 – 0 | Blue Boys Differance |
---|---|---|
KA Bazree Mäeklenes win 6–2 on aggregate.
10 January 2018
|
Red Bear Dragonmoor | 0 – 2 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
17 January 2018
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 2 – 0 | Red Bear Dragonmoor |
---|---|---|
Dyas Scitenhima Ĵets FK win 4–0 on aggregate.
10 January 2018
|
Northcliff United | 2 – 1 | FC Kaupang |
---|---|---|
17 January 2018
|
FC Kaupang | 1 – 1 | Northcliff United |
---|---|---|
Northcliff United win 3–2 on aggregate.
10 January 2018
|
King's Lynn Town FC | 0 – 0 | KZ Santamarina |
---|---|---|
KZ Santamarina win 1–0 on aggregate.
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 7 February 2018, and the second on 21 February 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
7 February 2018
|
Svorgas Scitenhima FK | 1 – 3 | Kateki Blavisen FK |
---|---|---|
21 February 2018
|
Kateki Blavisen FK | 2 – 2 | Svorgas Scitenhima FK |
---|---|---|
Kateki Blavisen FK win 5–3 on aggregate.
7 February 2018
|
KZ Santamarina | 1 – 0 | FC Huyenkula |
---|---|---|
Scores tied at 1–1 on aggregate. KZ Santamarina win on penalties.
7 February 2018
|
Northcliff United | 1 – 0 | Mornari Averna |
---|---|---|
Scores tied at 1–1 on aggregate. Northcliff United win on penalties.
7 February 2018
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 2 – 2 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
21 February 2018
|
KA Bazree Mäeklenes | 0 – 1 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
Dyas Scitenhima Ĵets FK win 3–2 on aggregate.
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 21 March 2018, and the second on 4 April 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
21 March 2018
|
Northcliff United | 1 – 1 | KZ Santamarina |
---|---|---|
4 April 2018
|
KZ Santamarina | 2 – 0 | Northcliff United |
---|---|---|
KZ Santamarina win 3–1 on aggregate.
21 March 2018
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 2 – 2 | Kateki Blavisen FK |
---|---|---|
4 April 2018
|
Kateki Blavisen FK | 2 – 0 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
Kateki Blavisen FK win 4–2 on aggregate.
Final
The final was held over a single match, held on 16 May 2018. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
|
|