2014–15 EMUFA Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2014–15 EMUFA Cup was the third edition of the EMUFA Cup, which began on 10 September 2014 with the Qualifying round and culminated with the Final in May 2015. Thirty-three teams participated in the competition from fifteen nations.

List of qualified teams

Entered in Second round
Hamland Morfaga North Rangers (CL) Interland FC Nowograd (CL) Nova English Korea Port Barret FC (CL) Taeland Maynor Hurricanes (CL)
Entered in Group stage
Hamland Kilbay Rangers (4th) Høgmårk Baldersborg FC (CL) Incontinentia Harbourside Football (CL) Incontinentia Kratskiy Chetgavanspor (2nd)
Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau (2nd) Interland Niki FC (CL) Interland Volnost' Virtua (4th) Juclandia New Jucărești FC (2nd)
Lostisland Mal'chiki Khor (CL) Mercury Bohemian Rhapsodies (CL, TH) Mercury Taylor Sporting Club (4th) New Vaduz VB New Schaan (2nd)
Nova England AFC Heartpool (CL) Nova England Bybridge Town FC (CL) Nova England West Grinstead FC (3rd) Nova English Korea Hanseong AFC (3rd)
Sirocco Northlands SC (CL) Taeland Ersoy Pirates (3rd) Talenore Auraa FC (2nd)
Entered in Qualifying Round
Austbard Blitz Trauna 2012 (2nd) Hamland Ad & Tkir United (5th) Høgmårk FC Trollheim (2nd) Interland Elbereth Stars (5th)
Lostisland FC Spartak (2nd) Mercury Cook Island FC (CW) Nova England Lowhouse FC (4th) Nova English Korea Gyeongju FC (4th)
Sirocco SBC & Tramways (2nd) Taeland Tkir Rapids (4th)

Qualifying round

10 September 2014
Ad & Tkir United Hamland 2 – 1 Austbard Blitz Trauna 2012

17 September 2014
Blitz Trauna 2012 Austbard 0 – 1 Hamland Ad & Tkir United

Ad & Tkir United win 3–1 on aggregate.

10 September 2014
Elbereth Stars Interland 6 – 0 Sirocco SBC & Tramways

17 September 2014
SBC & Tramways Sirocco 0 – 6 Interland Elbereth Stars

Elbereth Stars win 12–0 on aggregate.

10 September 2014
Cook Island FC Mercury 10 – 0 Lostisland FC Spartak

17 September 2014
FC Spartak Lostisland 0 – 8 Mercury Cook Island FC

Cook Island FC win 18–0 on aggregate.

10 September 2014
Gyeongju FC Nova English Korea 1 – 1 Høgmårk FC Trollheim

17 September 2014
FC Trollheim Høgmårk 2 – 1
(a.e.t.)
Nova English Korea Gyeongju FC

FC Trollheim win 3–2 on aggregate.

10 September 2014
Tkir Rapids Taeland 3 – 0 Nova England Lowhouse FC

17 September 2014
Lowhouse FC Nova England 1 – 1 Taeland Tkir Rapids

Tkir Rapids win 4–1 on aggregate.

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Nova England AFC Heartpool 6 5 1 0 24 5 +19 16 Advances to second round
Mercury Taylor Sporting Club 6 4 1 1 21 4 +17 13
Høgmårk FC Trollheim 6 2 0 4 8 12 −4 6
Incontinentia Harbourside Football 6 0 0 6 0 32 −32 0

8 October 2014
Taylor Sporting Club Mercury 2 – 2 Nova England AFC Heartpool

8 October 2014
Harbourside Football Incontinentia 0 – 3 Høgmårk FC Trollheim

22 October 2014
Taylor Sporting Club Mercury 7 – 0 Incontinentia Harbourside Football

22 October 2014
FC Trollheim Høgmårk 2 – 4 Nova England AFC Heartpool

5 November 2014
FC Trollheim Høgmårk 0 – 1 Mercury Taylor Sporting Club

5 November 2014
AFC Heartpool Nova England 8 – 0 Incontinentia Harbourside Football

19 November 2014
AFC Heartpool Nova England 2 – 1 Mercury Taylor Sporting Club

19 November 2014
FC Trollheim Høgmårk 3 – 0 Incontinentia Harbourside Football

3 December 2014
Harbourside Football Incontinentia 0 – 5 Mercury Taylor Sporting Club

3 December 2014
AFC Heartpool Nova England 2 – 0 Høgmårk FC Trollheim

17 December 2014
Taylor Sporting Club Mercury 5 – 0 Høgmårk FC Trollheim

17 December 2014
Harbourside Football Incontinentia 0 – 6 Nova England AFC Heartpool

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury Cook Island FC 6 5 0 1 18 2 +16 15 Advances to second round
Taeland Tkir Rapids 6 4 1 1 9 5 +4 13
Nova England Bybridge Town FC 6 2 1 3 5 9 −4 7
Lostisland Mal'chiki Khor 6 0 0 6 1 17 −16 0

8 October 2014
Cook Island FC Mercury 5 – 0 Lostisland Mal'chiki Khor

8 October 2014
Bybridge Town FC Nova England 1 – 1 Taeland Tkir Rapids

22 October 2014
Cook Island FC Mercury 4 – 1 Nova England Bybridge Town FC

22 October 2014
Tkir Rapids Taeland 3 – 1 Lostisland Mal'chiki Khor

5 November 2014
Tkir Rapids Taeland 1 – 0 Mercury Cook Island FC

5 November 2014
Mal'chiki Khor Lostisland 0 – 1 Nova England Bybridge Town FC

19 November 2014
Mal'chiki Khor Lostisland 0 – 4 Mercury Cook Island FC

19 November 2014
Tkir Rapids Taeland 2 – 0 Nova England Bybridge Town FC

3 December 2014
Bybridge Town FC Nova England 0 – 2 Mercury Cook Island FC

3 December 2014
Mal'chiki Khor Lostisland 0 – 2 Taeland Tkir Rapids

17 December 2014
Cook Island FC Mercury 3 – 0 Taeland Tkir Rapids

17 December 2014
Bybridge Town FC Nova England 2 – 0 Lostisland Mal'chiki Khor

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Taeland Ersoy Pirates 6 4 1 1 32 8 +24 13 Advances to second round
Nova England West Grinstead FC 6 3 2 1 23 7 +16 11
Interland Volnost' Virtua 6 3 1 2 22 4 +18 10
Sirocco Northlands SC 6 0 0 6 0 58 −58 0

8 October 2014
West Grinstead FC Nova England 9 – 0 Sirocco Northlands SC

8 October 2014
Volnost' Virtua Interland 1 – 2 Taeland Ersoy Pirates

22 October 2014
West Grinstead FC Nova England 1 – 0 Interland Volnost' Virtua

22 October 2014
Ersoy Pirates Taeland 10 – 0 Sirocco Northlands SC

5 November 2014
Ersoy Pirates Taeland 2 – 2 Nova England West Grinstead FC

5 November 2014
Northlands SC Sirocco 0 – 7 Interland Volnost' Virtua

19 November 2014
Northlands SC Sirocco 0 – 7 Nova England West Grinstead FC

19 November 2014
Ersoy Pirates Taeland 0 – 2 Interland Volnost' Virtua

3 December 2014
Volnost' Virtua Interland 1 – 1 Nova England West Grinstead FC

3 December 2014
Northlands SC Sirocco 0 – 14 Taeland Ersoy Pirates

17 December 2014
West Grinstead FC Nova England 3 – 4 Taeland Ersoy Pirates

17 December 2014
Volnost' Virtua Interland 11 – 0 Sirocco Northlands SC

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland Ad & Tkir United 6 5 1 0 15 2 +13 16 Advances to second round
Mercury Bohemian Rhapsodies 6 3 1 2 14 6 +8 10
Interland Elbereth Stars 6 3 0 3 10 7 +3 9
Nova English Korea Hanseong AFC 6 0 0 6 2 26 −24 0

8 October 2014
Hanseong AFC Nova English Korea 1 – 4 Mercury Bohemian Rhapsodies

8 October 2014
Elbereth Stars Interland 0 – 2 Hamland Ad & Tkir United

22 October 2014
Hanseong AFC Nova English Korea 1 – 5 Interland Elbereth Stars

22 October 2014
Ad & Tkir United Hamland 2 – 1 Mercury Bohemian Rhapsodies

5 November 2014
Ad & Tkir United Hamland 6 – 0 Nova English Korea Hanseong AFC

5 November 2014
Bohemian Rhapsodies Mercury 3 – 1 Interland Elbereth Stars

19 November 2014
Bohemian Rhapsodies Mercury 5 – 0 Nova English Korea Hanseong AFC

19 November 2014
Ad & Tkir United Hamland 1 – 0 Interland Elbereth Stars

3 December 2014
Elbereth Stars Interland 3 – 0 Nova English Korea Hanseong AFC

3 December 2014
Bohemian Rhapsodies Mercury 1 – 1 Hamland Ad & Tkir United

17 December 2014
Hanseong AFC Nova English Korea 0 – 3 Hamland Ad & Tkir United

17 December 2014
Elbereth Stars Interland 1 – 0 Mercury Bohemian Rhapsodies

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland Kilbay Rangers 6 2 3 1 4 1 +3 9 Advances to second round
Interland Niki FC 6 2 3 1 5 4 +1 9
New Vaduz VB New Schaan 6 2 2 2 4 5 −1 8
Talenore Auraa FC 6 1 3 2 4 7 −3 6

8 October 2014
VB New Schaan New Vaduz 1 – 1 Interland Niki FC

8 October 2014
Kilbay Rangers Hamland 0 – 0 Talenore Auraa FC

22 October 2014
VB New Schaan New Vaduz 0 – 0 Hamland Kilbay Rangers

22 October 2014
Auraa FC Talenore 3 – 2 Interland Niki FC

5 November 2014
Auraa FC Talenore 1 – 2 New Vaduz VB New Schaan

5 November 2014
Niki FC Interland 1 – 0 Hamland Kilbay Rangers

19 November 2014
Niki FC Interland 1 – 0 New Vaduz VB New Schaan

19 November 2014
Auraa FC Talenore 0 – 2 Hamland Kilbay Rangers

3 December 2014
Kilbay Rangers Hamland 2 – 0 New Vaduz VB New Schaan

3 December 2014
Niki FC Interland 0 – 0 Talenore Auraa FC

17 December 2014
VB New Schaan New Vaduz 1 – 0 Talenore Auraa FC

17 December 2014
Kilbay Rangers Hamland 0 – 0 Interland Niki FC

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Juclandia New Jucărești FC 6 3 3 0 14 5 +9 12 Advances to second round
Høgmårk Baldersborg FC 6 3 2 1 9 5 +4 11
Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau 6 2 1 3 7 6 +1 7
Incontinentia Kratskiy Chetgavanspor 6 1 0 5 3 17 −14 3

8 October 2014
Kratskiy Chetgavanspor Incontinentia 1 – 4 Høgmårk Baldersborg FC

8 October 2014
Ikhwanul Muslimin/Harimau Indokistan 2 – 2 Juclandia New Jucărești FC

22 October 2014
Kratskiy Chetgavanspor Incontinentia 1 – 0 Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau

22 October 2014
New Jucărești FC Juclandia 2 – 2 Høgmårk Baldersborg FC

5 November 2014
New Jucărești FC Juclandia 5 – 1 Incontinentia Kratskiy Chetgavanspor

5 November 2014
Baldersborg FC Høgmårk 1 – 0 Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau

19 November 2014
Baldersborg FC Høgmårk 2 – 0 Incontinentia Kratskiy Chetgavanspor

19 November 2014
New Jucărești FC Juclandia 2 – 0 Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau

3 December 2014
Ikhwanul Muslimin/Harimau Indokistan 3 – 0 Incontinentia Kratskiy Chetgavanspor

3 December 2014
Baldersborg FC Høgmårk 0 – 0 Juclandia New Jucărești FC

17 December 2014
Kratskiy Chetgavanspor Incontinentia 0 – 3 Juclandia New Jucărești FC

17 December 2014
Ikhwanul Muslimin/Harimau Indokistan 2 – 0 Høgmårk Baldersborg FC

Knock-out stage

Second round

The second round was held over two legs, with the first leg being played on 15 January 2015, and the second on 22 January 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

15 January 2015
Morfaga North Rangers Hamland 2 – 0 Mercury Taylor Sporting Club

22 January 2015
Taylor Sporting Club Mercury 1 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

Morfaga North Rangers win 4–1 on aggregate.

15 January 2015
Cook Island FC Mercury 0 – 0 Nova England West Grinstead FC

22 January 2015
West Grinstead FC Nova England 0 – 0
(a.e.t.)
Mercury Cook Island FC
    Penalties  
4 – 5  

Scores tied at 0–0 on aggregate. Cook Island FC win on penalties.

15 January 2015
Ad & Tkir United Hamland 1 – 0 Taeland Tkir Rapids

22 January 2015
Tkir Rapids Taeland 2 – 0
(a.e.t.)
Hamland Ad & Tkir United

Tkir Rapids win 2–1 on aggregate.

15 January 2015
New Jucărești FC Juclandia 1 – 0 Nova English Korea Port Barret FC

22 January 2015
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 0
(a.e.t.)
Juclandia New Jucărești FC
    Penalties  
2 – 4  

Scores tied at 1–1 on aggregate. New Jucărești FC win on penalties.

15 January 2015
FC Nowograd Interland 0 – 3 Taeland Maynor Hurricanes

22 January 2015
Maynor Hurricanes Taeland 0 – 2 Interland FC Nowograd

Maynor Hurricanes win 3–2 on aggregate.

15 January 2015
Kilbay Rangers Hamland 1 – 1 Interland Niki FC

22 January 2015
Niki FC Interland 1 – 0 Hamland Kilbay Rangers

Niki FC win 2–1 on aggregate.

15 January 2015
AFC Heartpool Nova England 3 – 0 Høgmårk Baldersborg FC

22 January 2015
Baldersborg FC Høgmårk 0 – 2 Nova England AFC Heartpool

AFC Heartpool win 5–0 on aggregate.

15 January 2015
Ersoy Pirates Taeland 0 – 1 Mercury Bohemian Rhapsodies

22 January 2015
Bohemian Rhapsodies Mercury 0 – 0 Taeland Ersoy Pirates

Bohemian Rhapsodies win 1–0 on aggregate.

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 18 February 2015, and the second on 4 March 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

18 February 2015
Morfaga North Rangers Hamland 4 – 3 Mercury Cook Island FC

4 March 2015
Cook Island FC Mercury 4 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

Cook Island FC win 7–6 on aggregate.

18 February 2015
Tkir Rapids Taeland 3 – 1 Juclandia New Jucărești FC

4 March 2015
New Jucărești FC Juclandia 2 – 0 Taeland Tkir Rapids

Scores tied at 3–3 on aggregate. New Jucărești FC win on away goals.

18 February 2015
Maynor Hurricanes Taeland 2 – 0 Interland Niki FC

4 March 2015
Niki FC Interland 0 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

Maynor Hurricanes win 2–0 on aggregate.

18 February 2015
AFC Heartpool Nova England 2 – 1 Mercury Bohemian Rhapsodies

4 March 2015
Bohemian Rhapsodies Mercury 1 – 1 Nova England AFC Heartpool

AFC Heartpool win 3–2 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 April 2015, and the second on 15 April 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

1 April 2015
Cook Island FC Mercury 3 – 1 Juclandia New Jucărești FC

15 April 2015
New Jucărești FC Juclandia 1 – 0 Mercury Cook Island FC

Cook Island FC win 3–2 on aggregate.

1 April 2015
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 2 Nova England AFC Heartpool

15 April 2015
AFC Heartpool Nova England 1 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

AFC Heartpool win 3–1 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 27 May 2015. If the match was drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

27 May 2015
Cook Island FC Mercury 1 – 3 Nova England AFC Heartpool