2014–15 EMUFA Champions' League

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2014–15 EMUFA Champions' League was the fifth edition of the EMUFA Champions' League, which began in September 2014 with the qualifying round and ended in May 2015. Twenty-four teams participated in the competition from fifteen nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Hamland FC Garrak (1st) Hamland Morfaga North Rangers (2nd) Interland FC Abramowice (1st) Interland FC Nowograd (2nd)
Mercury Tow Law FC (1st) Mercury May Wanderers (2nd) Nova English Korea Port Barret FC (1st) Taeland Maynor Hurricanes (1st)
Entered in Qualifying Round
Austbard FC Krosan (1st) Hamland New Kirrie Thistle (3rd) Høgmårk Baldersborg FC (1st) Incontinentia Harbourside Football (1st)
Indokistan Pedang FC (1st) Interland Niki FC (3rd) Juclandia Plushelona FCM (1st) Lostisland Mal'chiki Khor (1st)
Mercury Bohemian Rhapsodies (3rd) New Vaduz FC New Vaduz (1st) Nova England AFC Heartpool (1st) Nova England Bybridge Town FC (2nd)
Nova English Korea DaeZoom Dragons (2nd) Sirocco Northlands SC (1st) Taeland Gowland Cavalliers (2nd) Talenore Shujima Talnûr'i KP (1st)

Qualifying round

10 September 2014
New Kirrie Thistle Hamland 4 – 1 Høgmårk Baldersborg FC

17 September 2014
Baldersborg FC Høgmårk 0 – 1 Hamland New Kirrie Thistle

New Kirrie Thistle win 5–1 on aggregate.

10 September 2014
Niki FC Interland 2 – 2 Austbard FC Krosan

17 September 2014
FC Krosan Austbard 1 – 0 Interland Niki FC

FC Krosan win 3–2 on aggregate.

10 September 2014
Bohemian Rhapsodies Mercury 1 – 0 Talenore Shujima Talnûr'i KP

17 September 2014
Shujima Talnûr'i KP Talenore 1 – 0
(a.e.t.)
Mercury Bohemian Rhapsodies
    Penalties  
5 – 4  

Scores tied at 1–1 on aggregate. Shujima Talnûr'i KP win on penalties.

10 September 2014
DaeZoom Dragons Nova English Korea 6 – 0 Sirocco Northlands SC

17 September 2014
Northlands SC Sirocco 0 – 5 Nova English Korea DaeZoom Dragons

DaeZoom Dragons win 11–0 on aggregate.

10 September 2014
Gowland Cavalliers Taeland 5 – 1 Lostisland Mal'chiki Khor

17 September 2014
Mal'chiki Khor Lostisland 0 – 2 Taeland Gowland Cavalliers

Gowland Cavalliers win 7–1 on aggregate.

10 September 2014
AFC Heartpool Nova England 1 – 1 Juclandia Plushelona FCM

17 September 2014
Plushelona FCM Juclandia 2 – 0 Nova England AFC Heartpool

Plushelona FCM win 3–1 on aggregate.

10 September 2014
FC New Vaduz New Vaduz 3 – 2 Nova England Bybridge Town FC

17 September 2014
Bybridge Town FC Nova England 1 – 1 New Vaduz FC New Vaduz

FC New Vaduz win 4–3 on aggregate.

10 September 2014
Harbourside Football Incontinentia 1 – 1 Indokistan Pedang FC

17 September 2014
Pedang FC Indokistan 1 – 0 Incontinentia Harbourside Football

Pedang FC win 2–1 on aggregate.

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury Tow Law FC 6 5 1 0 12 2 +10 16 Advances to quarter-finals
Austbard FC Krosan 6 3 1 2 6 7 −1 10
Hamland Morfaga North Rangers 6 2 2 2 9 5 +4 8 Transfer to EMUFA Cup
Indokistan Pedang FC 6 0 0 6 4 17 −13 0

8 October 2014
Tow Law FC Mercury 1 – 0 Hamland Morfaga North Rangers

8 October 2014
FC Krosan Austbard 2 – 1 Indokistan Pedang FC

22 October 2014
Tow Law FC Mercury 2 – 0 Austbard FC Krosan

22 October 2014
Pedang FC Indokistan 1 – 4 Hamland Morfaga North Rangers

5 November 2014
Pedang FC Indokistan 1 – 2 Mercury Tow Law FC

5 November 2014
Morfaga North Rangers Hamland 1 – 1 Austbard FC Krosan

19 November 2014
Morfaga North Rangers Hamland 1 – 1 Mercury Tow Law FC

19 November 2014
Pedang FC Indokistan 1 – 2 Austbard FC Krosan

3 December 2014
FC Krosan Austbard 0 – 2 Mercury Tow Law FC

3 December 2014
Morfaga North Rangers Hamland 3 – 0 Indokistan Pedang FC

17 December 2014
Tow Law FC Mercury 4 – 0 Indokistan Pedang FC

17 December 2014
FC Krosan Austbard 1 – 0 Hamland Morfaga North Rangers

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland New Kirrie Thistle 6 4 2 0 12 7 +5 14 Advances to quarter-finals
Interland FC Abramowice 6 2 3 1 8 7 +1 9
Nova English Korea Port Barret FC 6 1 2 3 9 12 −3 5 Transfer to EMUFA Cup
Taeland Gowland Cavalliers 6 0 3 3 3 6 −3 3

8 October 2014
FC Abramowice Interland 3 – 2 Nova English Korea Port Barret FC

8 October 2014
New Kirrie Thistle Hamland 0 – 0 Taeland Gowland Cavalliers

22 October 2014
FC Abramowice Interland 1 – 2 Hamland New Kirrie Thistle

22 October 2014
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 0 Taeland Gowland Cavalliers

5 November 2014
Gowland Cavalliers Taeland 0 – 1 Interland FC Abramowice

5 November 2014
New Kirrie Thistle Hamland 4 – 2 Nova English Korea Port Barret FC

19 November 2014
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 1 Interland FC Abramowice

19 November 2014
Gowland Cavalliers Taeland 1 – 2 Hamland New Kirrie Thistle

3 December 2014
New Kirrie Thistle Hamland 2 – 2 Interland FC Abramowice

3 December 2014
Gowland Cavalliers Taeland 2 – 2 Nova English Korea Port Barret FC

17 December 2014
FC Abramowice Interland 0 – 0 Taeland Gowland Cavalliers

17 December 2014
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 2 Hamland New Kirrie Thistle

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Talenore Shujima Talnûr'i KP 6 3 1 2 5 2 +3 10 Advances to quarter-finals
Hamland FC Garrak 6 2 3 1 6 4 +2 9
Interland FC Nowograd 6 1 4 1 8 8 0 7 Transfer to EMUFA Cup
New Vaduz FC New Vaduz 6 1 2 3 4 9 −5 5

8 October 2014
FC Garrak Hamland 2 – 2 Interland FC Nowograd

8 October 2014
Shujima Talnûr'i KP Talenore 0 – 1 New Vaduz FC New Vaduz

22 October 2014
FC Garrak Hamland 0 – 1 Talenore Shujima Talnûr'i KP

22 October 2014
FC New Vaduz New Vaduz 2 – 2 Interland FC Nowograd

5 November 2014
FC New Vaduz New Vaduz 0 – 0 Hamland FC Garrak

5 November 2014
FC Nowograd Interland 0 – 2 Talenore Shujima Talnûr'i KP

19 November 2014
FC Nowograd Interland 1 – 1 Hamland FC Garrak

19 November 2014
FC New Vaduz New Vaduz 0 – 2 Talenore Shujima Talnûr'i KP

3 December 2014
Shujima Talnûr'i KP Talenore 0 – 1 Hamland FC Garrak

3 December 2014
FC Nowograd Interland 3 – 1 New Vaduz FC New Vaduz

17 December 2014
FC Garrak Hamland 2 – 0 New Vaduz FC New Vaduz

17 December 2014
Shujima Talnûr'i KP Talenore 0 – 0 Interland FC Nowograd

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury May Wanderers 6 6 0 0 18 4 +14 18 Advances to quarter-finals
Juclandia Plushelona FCM 6 1 3 2 4 7 −3 6
Taeland Maynor Hurricanes 6 1 3 2 4 7 −3 6 Transfer to EMUFA Cup
Nova English Korea DaeZoom Dragons 6 0 2 4 3 11 −8 2

After finishing with identical records, Plushelona FCM and Maynor Hurricanes faced tiebreaking criteria. They were split by the results of their matches against May Wanderers, with Plushelona FCM's 5–1 aggregate loss bettering Maynor Hurricanes' 7–2 aggregate loss.

8 October 2014
Maynor Hurricanes Taeland 2 – 4 Mercury May Wanderers

8 October 2014
DaeZoom Dragons Nova English Korea 2 – 2 Juclandia Plushelona FCM

22 October 2014
Maynor Hurricanes Taeland 2 – 0 Nova English Korea DaeZoom Dragons

22 October 2014
Plushelona FCM Juclandia 1 – 2 Mercury May Wanderers

5 November 2014
Plushelona FCM Juclandia 0 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

5 November 2014
May Wanderers Mercury 4 – 1 Nova English Korea DaeZoom Dragons

19 November 2014
May Wanderers Mercury 3 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

19 November 2014
Plushelona FCM Juclandia 1 – 0 Nova English Korea DaeZoom Dragons

3 December 2014
DaeZoom Dragons Nova English Korea 0 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

3 December 2014
May Wanderers Mercury 3 – 0 Juclandia Plushelona FCM

17 December 2014
Maynor Hurricanes Taeland 0 – 0 Juclandia Plushelona FCM

17 December 2014
DaeZoom Dragons Nova English Korea 0 – 2 Mercury May Wanderers

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 18 February 2015, and the second on 4 March 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

18 February 2015
Tow Law FC Mercury 2 – 2 Interland FC Abramowice

4 March 2015
FC Abramowice Interland 2 – 3
(a.e.t.)
Mercury Tow Law FC

Tow Law FC win 5–4 on aggregate.

18 February 2015
Shujima Talnûr'i KP Talenore 2 – 0 Juclandia Plushelona FCM

4 March 2015
Plushelona FCM Juclandia 1 – 0 Talenore Shujima Talnûr'i KP

Shujima Talnûr'i KP win 2–1 on aggregate.

18 February 2015
New Kirrie Thistle Hamland 4 – 0 Austbard FC Krosan

4 March 2015
FC Krosan Austbard 0 – 1 Hamland New Kirrie Thistle

New Kirrie Thistle win 5–0 on aggregate.

18 February 2015
May Wanderers Mercury 2 – 1 Hamland FC Garrak

4 March 2015
FC Garrak Hamland 2 – 1
(a.e.t.)
Mercury May Wanderers
    Penalties  
5 – 6  

Scores tied at 3–3 on aggregate. May Wanderers win on penalties.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 April 2015, and the second on 15 April 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

1 April 2015
Tow Law FC Mercury 2 – 1 Talenore Shujima Talnûr'i KP

15 April 2015
Shujima Talnûr'i KP Talenore 0 – 1 Mercury Tow Law FC

Tow Law FC win 3–1 on aggregate.

1 April 2015
New Kirrie Thistle Hamland 1 – 0 Mercury May Wanderers

15 April 2015
May Wanderers Mercury 1 – 0
(a.e.t.)
Hamland New Kirrie Thistle
    Penalties  
8 – 7  

Scores tied at 1–1 on aggregate. May Wanderers win on penalties.

Final

The final was held over a single match, held on 27 May 2015. If the match was drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

27 May 2015
Tow Law FC Mercury 2 – 2
(a.e.t.)
Mercury May Wanderers
    Penalties  
4 – 3