2013–14 EMUFA Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2013–14 EMUFA Cup was the second edition of the EMUFA Cup, which began in September 2013 with the first qualifying round and ended in February 2014. Nineteen teams participated in the competition from fourteen nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Craitland Biulya äqi Jedu FC (4th) Craitland Xäiville Teflons FC (5th) Dominion Krlsgorod IF (3rd) Hamland Porapa FC (4th)
Hamland Kilbay Rangers (5th) Interland Volnost' Virtua (CW) Interland Elbereth Stars (CR) Mercury Cook Island FC (CW)
Mercury Bohemian Rhapsodies (4th) Nova England St John's FC (3rd) Nova English Korea DaeZoom Dragons (2nd) Passas Zidado West United (2nd)
Passas South City Inter (3rd) Taeland Gowland Cavalliers (2nd) Valencia Olympique Mayenne (2nd)
Entered in the First qualifying round
Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau (2nd) Juclandia New Jucărești FC (2nd) New Vaduz FC New Vaduz (2nd) Tiana AC Nuova Napoli (2nd)

Qualifying stages

First qualifying round

18 September 2013
FC New Vaduz New Vaduz 2 – 0 Juclandia New Jucărești FC

25 September 2013
New Jucărești FC Juclandia 1 – 0 New Vaduz FC New Vaduz

FC New Vaduz win 2–1 on aggregate

18 September 2013
AC Nuova Napoli Tiana 0 – 1 Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau

25 September 2013
Ikhwanul Muslimin/Harimau Indokistan 1 – 0 Tiana AC Nuova Napoli

Ikhwanul Muslimin/Harimau win 2–0 on aggregate

Second qualifying round

2 October 2013
FC New Vaduz New Vaduz 1 – 0 Indokistan Ikhwanul Muslimin/Harimau

9 October 2013
Ikhwanul Muslimin/Harimau Indokistan 2 – 3 New Vaduz FC New Vaduz

FC New Vaduz win 4–2 on aggregate

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland Porapa FC 6 4 1 1 14 9 +5 13 Advances to quarter-finals
Interland Elbereth Stars 6 3 1 2 10 11 −1 10
Nova England St John's FC 6 2 0 4 8 11 −3 6
Valencia Olympique Mayenne 6 1 2 3 5 6 −1 5

16 October 2013
Porapa FC Hamland 2 – 1 Valencia Olympique Mayenne

16 October 2013
Elbereth Stars Interland 2 – 1 Nova England St John's FC

30 October 2013
Porapa FC Hamland 5 – 3 Interland Elbereth Stars

30 October 2013
Olympique Mayenne Valencia 0 – 1 Nova England St John's FC

13 November 2013
Porapa FC Hamland 4 – 2 Nova England St John's FC

13 November 2013
Olympique Mayenne Valencia 2 – 0 Interland Elbereth Stars

27 November 2013
St John's FC Nova England 1 – 2 Hamland Porapa FC

27 November 2013
Elbereth Stars Interland 1 – 1 Valencia Olympique Mayenne

11 December 2013
Elbereth Stars Interland 1 – 0 Hamland Porapa FC

11 December 2013
St John's FC Nova England 1 – 0 Valencia Olympique Mayenne

26 December 2013
Olympique Mayenne Valencia 1 – 1 Hamland Porapa FC

26 December 2013
St John's FC Nova England 2 – 3 Interland Elbereth Stars

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury Bohemian Rhapsodies 6 2 4 0 9 3 +6 10 Advances to quarter-finals
Passas Zidado West United 6 2 2 2 8 9 −1 8
Taeland Gowland Cavalliers 6 1 3 2 5 6 −1 6
Craitland Biulya äqi Jedu FC 6 1 3 2 4 8 −4 6

16 October 2013
Biulya äqi Jedu FC Craitland 1 – 0 Taeland Gowland Cavalliers

16 October 2013
Bohemian Rhapsodies Mercury 2 – 0 Passas Zidado West United

30 October 2013
Biulya äqi Jedu FC Craitland 1 – 1 Mercury Bohemian Rhapsodies

30 October 2013
Gowland Cavalliers Taeland 2 – 3 Passas Zidado West United

13 November 2013
Biulya äqi Jedu FC Craitland 1 – 2 Passas Zidado West United

13 November 2013
Gowland Cavalliers Taeland 0 – 0 Mercury Bohemian Rhapsodies

27 November 2013
Zidado West United Passas 1 – 1 Craitland Biulya äqi Jedu FC

27 November 2013
Bohemian Rhapsodies Mercury 1 – 1 Taeland Gowland Cavalliers

11 December 2013
Bohemian Rhapsodies Mercury 4 – 0 Craitland Biulya äqi Jedu FC

11 December 2013
Zidado West United Passas 1 – 2 Taeland Gowland Cavalliers

26 December 2013
Gowland Cavalliers Taeland 0 – 0 Craitland Biulya äqi Jedu FC

26 December 2013
Zidado West United Passas 1 – 1 Mercury Bohemian Rhapsodies

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury Cook Island FC 6 4 1 1 9 4 +5 13 Advances to quarter-finals
Craitland Xäiville Teflons FC 6 4 0 2 13 5 +8 12
Passas South City Inter 6 2 1 3 3 9 −6 7
Nova English Korea DaeZoom Dragons 6 1 0 5 2 9 −7 3

16 October 2013
Cook Island FC Mercury 2 – 0 Nova English Korea DaeZoom Dragons

16 October 2013
Xäiville Teflons FC Craitland 6 – 0 Passas South City Inter

30 October 2013
Cook Island FC Mercury 0 – 1 Craitland Xäiville Teflons FC

30 October 2013
DaeZoom Dragons Nova English Korea 0 – 1 Passas South City Inter

13 November 2013
Cook Island FC Mercury 0 – 0 Passas South City Inter

13 November 2013
DaeZoom Dragons Nova English Korea 1 – 0 Craitland Xäiville Teflons FC

27 November 2013
South City Inter Passas 1 – 2 Mercury Cook Island FC

27 November 2013
Xäiville Teflons FC Craitland 3 – 1 Nova English Korea DaeZoom Dragons

11 December 2013
Xäiville Teflons FC Craitland 2 – 3 Mercury Cook Island FC

11 December 2013
South City Inter Passas 1 – 0 Nova English Korea DaeZoom Dragons

26 December 2013
DaeZoom Dragons Nova English Korea 0 – 2 Mercury Cook Island FC

26 December 2013
South City Inter Passas 0 – 1 Craitland Xäiville Teflons FC

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Interland Volnost' Virtua 6 3 1 2 9 6 +3 10 Advances to quarter-finals
Hamland Kilbay Rangers 6 2 3 1 8 5 +3 9
New Vaduz FC New Vaduz 6 2 2 2 8 7 +1 8
Dominion Krlsgorod IF 6 1 2 3 6 13 −7 5

16 October 2013
Volnost' Virtua Interland 3 – 0 Dominion Krlsgorod IF

16 October 2013
Kilbay Rangers Hamland 0 – 1 New Vaduz FC New Vaduz

30 October 2013
Volnost' Virtua Interland 0 – 1 Hamland Kilbay Rangers

30 October 2013
Krlsgorod IF Dominion 0 – 0 New Vaduz FC New Vaduz

13 November 2013
Volnost' Virtua Interland 4 – 3 New Vaduz FC New Vaduz

13 November 2013
Krlsgorod IF Dominion 2 – 2 Hamland Kilbay Rangers

27 November 2013
FC New Vaduz New Vaduz 0 – 1 Interland Volnost' Virtua

27 November 2013
Kilbay Rangers Hamland 4 – 1 Dominion Krlsgorod IF

11 December 2013
Kilbay Rangers Hamland 0 – 0 Interland Volnost' Virtua

11 December 2013
FC New Vaduz New Vaduz 3 – 1 Dominion Krlsgorod IF

26 December 2013
Krlsgorod IF Dominion 2 – 1 Interland Volnost' Virtua

26 December 2013
FC New Vaduz New Vaduz 1 – 1 Hamland Kilbay Rangers

Knock-out stage

Quarter-finals

The quarter-finals were played over two legs, with the first legs being played on 8 January 2014 and the second on 15 January. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.

8 January 2014
Porapa FC Hamland 0 – 0 Passas Zidado West United

15 January 2014
Zidado West United Passas 2 – 1 Hamland Porapa FC

Zidado West United win 2–1 on aggregate

8 January 2014
Bohemian Rhapsodies Mercury 2 – 1 Hamland Kilbay Rangers

15 January 2014
Kilbay Rangers Hamland 1 – 1 Mercury Bohemian Rhapsodies

Bohemian Rhapsodies win 3–2 on aggregate

8 January 2014
Cook Island FC Mercury 4 – 0 Interland Elbereth Stars

15 January 2014
Elbereth Stars Interland 2 – 1 Mercury Cook Island FC

Cook Island FC win 5–2 on aggregate

8 January 2014
Volnost' Virtua Interland 1 – 0 Craitland Xäiville Teflons FC

15 January 2014
Xäiville Teflons FC Craitland 1 – 1 Interland Volnost' Virtua

Volnost' Virtua win 2–1 on aggregate

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first legs played on 22 January 2014 and the second on 5 February. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.

22 January 2014
Cook Island FC Mercury 0 – 2 Interland Volnost' Virtua

5 February 2014
Volnost' Virtua Interland 1 – 1 Mercury Cook Island FC

Volnost' Virtua win 3–1 on aggregate

22 January 2014
Zidado West United Passas 1 – 0 Mercury Bohemian Rhapsodies

5 February 2014
Bohemian Rhapsodies Mercury 2 – 0
(a.e.t.)
Passas Zidado West United

Bohemian Rhapsodies win 2–1 on aggregate

Final

The final was held over a single match, played on 19 February 2014 at a neutral venue.

19 February 2014
Volnost' Virtua Interland 0 – 3 Mercury Bohemian Rhapsodies