2013–14 EMUFA Champions' League

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2013–14 EMUFA Champions' League was the fourth edition of the EMUFA Champions' League, which began in September 2013 with the first qualifying round and ended in February 2014. Twenty-six teams participated in the competition from sixteen nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Interland FC Abramowice (TH) Craitland Osĵätoņ Aztecs FC (1st) Craitland Cherry Trees FC (2nd) Hamland Morfaga North Rangers (1st)
Hamland New Kirrie Thistle (2nd) Interland FC Nowograd (2nd) Mercury May Wanderers (1st) Mercury Tow Law FC (2nd)
Entered in the Third qualifying round
Craitland Sverige Tiem FC (3rd) Dominion Kongelige FK (1st) Dominion Eikbu FK (2nd) Hamland FC Garrak (3rd)
Incontinentia Harbourside Football (1st) Interland Niki FC (3rd) Mercury Taylor Sporting Club (3rd) New Vaduz VB New Schaan (1st)
Nova England AFC Heartpool (1st) Nova England West Grinstead FC (2nd) Nova English Korea Port Barret FC (1st) Passas AC Zimia (1st)
Taeland Maynor Hurricanes (1st) Tiana Vancona Royale FC (1st) Valencia Trévoux Knights (1st)
Entered in the Second qualifying round
Uantir His Majesty's Team (1st)
Entered in the First qualifying round
Juclandia Plushelona FCM (1st) Indokistan Pedang FC (1st)

Qualifying stages

First qualifying round

4 September 2013
Plushelona FCM Juclandia 0 – 0 Indokistan Pedang FC

11 September 2013
Pedang FC Indokistan 1 – 0 Juclandia Plushelona FCM

Pedang FC win 1–0 on aggregate

Second qualifying round

18 September 2013
Pedang FC Indokistan 2 – 0 Uantir His Majesty's Team

25 September 2013
His Majesty's Team Uantir 1 – 1 Indokistan Pedang FC

Pedang FC win 3–1 on aggregate

Third qualifying round

2 October 2013
FC Garrak Hamland 5 – 0 Indokistan Pedang FC

9 October 2013
Pedang FC Indokistan 1 – 3 Hamland FC Garrak

FC Garrak win 8–1 on aggregate

2 October 2013
Sverige Tiem FC Craitland 6 – 1 Incontinentia Harbourside Football

9 October 2013
Harbourside Football Incontinentia 0 – 6 Craitland Sverige Tiem FC

Sverige Tiem FC win 12–1 on aggregate

2 October 2013
Taylor Sporting Club Mercury 2 – 0 Tiana Vancona Royale FC

9 October 2013
Vancona Royale FC Tiana 0 – 3 Mercury Taylor Sporting Club

Taylor Sporting Club win 5–0 on aggregate

2 October 2013
Niki FC Interland 1 – 1 New Vaduz VB New Schaan

9 October 2013
VB New Schaan New Vaduz 1 – 0 Interland Niki FC

VB New Schaan win 2–1 on aggregate

2 October 2013
Kongelige FK Dominion 1 – 0 Valencia Trévoux Knights

9 October 2013
Trévoux Knights Valencia 3 – 1 Dominion Kongelige FK

Trévoux Knights win 3–2 on aggregate

2 October 2013
Eikbu FK Dominion 0 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

9 October 2013
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 0 Dominion Eikbu FK

Maynor Hurricanes win 1–0 on aggregate

2 October 2013
AFC Heartpool Nova England 1 – 1 Nova English Korea Port Barret FC

9 October 2013
Port Barret FC Nova English Korea 2 – 1 Nova England AFC Heartpool

Port Barret FC win 3–2 on aggregate

2 October 2013
West Grinstead FC Nova England 1 – 1 Passas AC Zimia

9 October 2013
AC Zimia Passas 1 – 1
(a.e.t.)
Nova England West Grinstead FC
    Penalties  
3 – 4  

Scores tied at 2–2 on aggregate. West Grinstead FC win on penalties.

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland Morfaga North Rangers 6 5 1 0 15 5 +10 16 Advances to quarter-finals
Interland FC Abramowice 6 3 2 1 9 6 +3 11
Nova England West Grinstead FC 6 2 0 4 6 9 −3 6
New Vaduz VB New Schaan 6 0 1 5 3 13 −10 1

16 October 2013
FC Abramowice Interland 1 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

16 October 2013
VB New Schaan New Vaduz 0 – 1 Nova England West Grinstead FC

30 October 2013
FC Abramowice Interland 2 – 0 New Vaduz VB New Schaan

30 October 2013
Morfaga North Rangers Hamland 2 – 0 Nova England West Grinstead FC

13 November 2013
FC Abramowice Interland 3 – 2 Nova England West Grinstead FC

13 November 2013
Morfaga North Rangers Hamland 5 – 2 New Vaduz VB New Schaan

27 November 2013
West Grinstead FC Nova England 0 – 1 Interland FC Abramowice

27 November 2013
VB New Schaan New Vaduz 0 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

11 December 2013
VB New Schaan New Vaduz 0 – 0 Interland FC Abramowice

11 December 2013
West Grinstead FC Nova England 0 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

24 December 2013
Morfaga North Rangers Hamland 2 – 2 Interland FC Abramowice

24 December 2013
West Grinstead FC Nova England 3 – 1 New Vaduz VB New Schaan

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury Tow Law FC 6 4 2 0 9 3 +6 14 Advances to quarter-finals
Craitland Sverige Tiem FC 6 2 3 1 10 9 +1 9
Taeland Maynor Hurricanes 6 1 2 3 4 8 −4 5
Hamland New Kirrie Thistle 6 1 1 4 6 9 −3 4

16 October 2013
New Kirrie Thistle Hamland 1 – 2 Mercury Tow Law FC

16 October 2013
Sverige Tiem FC Craitland 3 – 1 Taeland Maynor Hurricanes

30 October 2013
New Kirrie Thistle Hamland 2 – 2 Craitland Sverige Tiem FC

30 October 2013
Maynor Hurricanes Taeland 0 – 2 Mercury Tow Law FC

13 November 2013
New Kirrie Thistle Hamland 1 – 0 Taeland Maynor Hurricanes

13 November 2013
Tow Law FC Mercury 2 – 0 Craitland Sverige Tiem FC

27 November 2013
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 0 Hamland New Kirrie Thistle

27 November 2013
Sverige Tiem FC Craitland 1 – 1 Mercury Tow Law FC

11 December 2013
Sverige Tiem FC Craitland 3 – 2 Hamland New Kirrie Thistle

11 December 2013
Tow Law FC Mercury 1 – 1 Taeland Maynor Hurricanes

24 December 2013
Tow Law FC Mercury 1 – 0 Hamland New Kirrie Thistle

24 December 2013
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 1 Craitland Sverige Tiem FC

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Craitland Osĵätoņ Aztecs FC 6 5 1 0 17 4 +13 16 Advances to quarter-finals
Interland FC Nowograd 6 2 1 3 5 9 −4 7
Mercury Taylor Sporting Club 6 1 3 2 5 6 −1 6
Nova English Korea Port Barret FC 6 1 1 4 6 14 −8 4

16 October 2013
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 4 – 0 Interland FC Nowograd

16 October 2013
Taylor Sporting Club Mercury 1 – 1 Nova English Korea Port Barret FC

30 October 2013
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 1 – 0 Mercury Taylor Sporting Club

30 October 2013
FC Nowograd Interland 2 – 1 Nova English Korea Port Barret FC

13 November 2013
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 6 – 1 Nova English Korea Port Barret FC

13 November 2013
FC Nowograd Interland 1 – 0 Mercury Taylor Sporting Club

27 November 2013
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 3 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

27 November 2013
Taylor Sporting Club Mercury 1 – 1 Interland FC Nowograd

11 December 2013
Taylor Sporting Club Mercury 1 – 1 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

11 December 2013
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 0 Interland FC Nowograd

24 December 2013
FC Nowograd Interland 1 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

24 December 2013
Port Barret FC Nova English Korea 1 – 2 Mercury Taylor Sporting Club

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury May Wanderers 6 4 2 0 13 7 +6 14 Advances to quarter-finals
Craitland Cherry Trees FC 6 3 1 2 8 6 +2 10
Hamland FC Garrak 6 1 2 3 5 6 −1 5
Valencia Trévoux Knights 6 1 1 4 5 12 −7 4

16 October 2013
Cherry Trees FC Craitland 2 – 3 Mercury May Wanderers

16 October 2013
FC Garrak Hamland 2 – 0 Valencia Trévoux Knights

30 October 2013
Cherry Trees FC Craitland 1 – 0 Hamland FC Garrak

30 October 2013
May Wanderers Mercury 4 – 1 Valencia Trévoux Knights

13 November 2013
Cherry Trees FC Craitland 0 – 1 Valencia Trévoux Knights

13 November 2013
May Wanderers Mercury 2 – 2 Hamland FC Garrak

27 November 2013
Trévoux Knights Valencia 1 – 3 Craitland Cherry Trees FC

27 November 2013
FC Garrak Hamland 0 – 1 Mercury May Wanderers

11 December 2013
FC Garrak Hamland 0 – 1 Craitland Cherry Trees FC

11 December 2013
Trévoux Knights Valencia 1 – 2 Mercury May Wanderers

24 December 2013
May Wanderers Mercury 1 – 1 Craitland Cherry Trees FC

24 December 2013
Trévoux Knights Valencia 1 – 1 Hamland FC Garrak

Knock-out stage

Quarter-finals

The quarter-finals were played over two legs, with the first legs being played on 8 January 2014 and the second on 15 January. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.

8 January 2014
Morfaga North Rangers Hamland 0 – 0 Interland FC Nowograd

15 January 2014
FC Nowograd Interland 2 – 0
(a.e.t.)
Hamland Morfaga North Rangers

FC Nowograd win 2–0 on aggregate

8 January 2014
Tow Law FC Mercury 1 – 2 Craitland Cherry Trees FC

15 January 2014
Cherry Trees FC Craitland 1 – 0 Mercury Tow Law FC

Cherry Trees FC win 3–1 on aggregate

8 January 2014
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 1 – 0 Interland FC Abramowice

15 January 2014
FC Abramowice Interland 2 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

Osĵätoņ Aztecs FC win 3–2 on aggregate

8 January 2014
May Wanderers Mercury 2 – 0 Craitland Sverige Tiem FC

15 January 2014
Sverige Tiem FC Craitland 1 – 0 Mercury May Wanderers

May Wanderers win 2–1 on aggregate

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first legs played on 22 January 2014 and the second on 5 February. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.

22 January 2014
FC Nowograd Interland 1 – 2 Mercury May Wanderers

5 February 2014
May Wanderers Mercury 1 – 0 Interland FC Nowograd

May Wanderers win 3–1 on aggregate

22 January 2014
Cherry Trees FC Craitland 2 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

5 February 2014
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 2 – 2
(a.e.t.)
Craitland Cherry Trees FC
    Penalties  
3 – 4  

Scores tied at 4–4 on aggregate. Cherry Trees FC win on penalties.

Final

The final was held over a single match, played on 19 February 2014 at a neutral venue.

19 February 2014
May Wanderers Mercury 0 – 1
(a.e.t.)
Craitland Cherry Trees FC